Fusy z kawy mogą zastąpić plastik. Polska uczelnia nie wyrzuca tych odpadów

Fusy z kawy mogą stanowić wartościowy surowiec do ponownego wykorzystania. Z pozostałości po wypitych kawach można stworzyć materiał do produkcji codziennych wyrobów na bazie tworzyw sztucznych. Badania nad takimi kompozytami prowadzą obecnie naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Naukowcy z Poznania chcą zastąpić zwykły plastik materiałem z fusów kawowych
Naukowcy z Poznania chcą zastąpić zwykły plastik materiałem z fusów kawowych123RF/PICSEL

Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu w fusach widzą cenny surowiec nadający się do ponownego wykorzystania. Opracowywanie materiałów na bazie fusów z kawy cieszy się od wielu lat popularnością. Są to bowiem odpady, które mogą mieć ponowne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.

Fusy z kawy jako zamiennik plastiku

Naukowcy z UAM w Poznaniu pod kierownictwem dr Bogny Sztorch opracowują przyjaźniejsze niż plastik materiały kompozytowe, które mogą zastąpić plastik produkowany z ropy naftowej. Celem naukowców jest ograniczenie produkcji i zużycia tworzyw sztucznych na rzecz alternatywnych surowców. Materiały te mają być ponadto oparte wyłącznie o surowce roślinne. 

Polscy naukowcy zaznaczają, że wytworzenie każdego materiału wiąże się zarówno ze zużyciem energii, jak i emisją dwutlenku węgla. "Nadając odpadom materiałowym nowe życie, ograniczamy emisję" - twierdzą badacze, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji plastiku na środowisko. Jest jeszcze jeden ważny cel projektu prowadzonego na UAK w Poznaniu - chodzi też o zmianę przyzwyczajeń konsumentów. 

"W trosce o środowisko, o naszą planetę podejmujemy działania, które mają ograniczyć negatywny wpływ uprzemysłowienia oraz konsumpcyjnego stylu życia. Jednym z takich kierunków jest uczynienie tego, co używamy na co dzień użytecznym również po spełnieniu swojej funkcji, tak aby nie stało się odpadem obciążającym środowisko" - powiedział prof. Robert Przekop z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu.

Uczelnia pomaga w proekologicznym teście

W ramach badań nad zastosowaniem fusów pracownicy uniwersyteccy zbierają je do specjalnych pojemników. Minimum raz w tygodniu pojemniki są odbierane, a fusy trafiają do laboratorium.

Uczelnia podkreśla, że akademiccy pracownicy nie tylko angażują się w prowadzone badania, ale także wdrażają ekologiczne rozwiązania w miejscu pracy.

Wakacje pod żaglami. Jak się pływa po Polsce?Polsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas