Fusy z kawy mogą zastąpić plastik. Polska uczelnia nie wyrzuca tych odpadów
Oprac.: Katarzyna Nowak
Fusy z kawy mogą stanowić wartościowy surowiec do ponownego wykorzystania. Z pozostałości po wypitych kawach można stworzyć materiał do produkcji codziennych wyrobów na bazie tworzyw sztucznych. Badania nad takimi kompozytami prowadzą obecnie naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Naukowcy z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu w fusach widzą cenny surowiec nadający się do ponownego wykorzystania. Opracowywanie materiałów na bazie fusów z kawy cieszy się od wielu lat popularnością. Są to bowiem odpady, które mogą mieć ponowne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu.
Fusy z kawy jako zamiennik plastiku
Naukowcy z UAM w Poznaniu pod kierownictwem dr Bogny Sztorch opracowują przyjaźniejsze niż plastik materiały kompozytowe, które mogą zastąpić plastik produkowany z ropy naftowej. Celem naukowców jest ograniczenie produkcji i zużycia tworzyw sztucznych na rzecz alternatywnych surowców. Materiały te mają być ponadto oparte wyłącznie o surowce roślinne.
Polscy naukowcy zaznaczają, że wytworzenie każdego materiału wiąże się zarówno ze zużyciem energii, jak i emisją dwutlenku węgla. "Nadając odpadom materiałowym nowe życie, ograniczamy emisję" - twierdzą badacze, których celem jest zmniejszenie negatywnego wpływu produkcji plastiku na środowisko. Jest jeszcze jeden ważny cel projektu prowadzonego na UAK w Poznaniu - chodzi też o zmianę przyzwyczajeń konsumentów.
"W trosce o środowisko, o naszą planetę podejmujemy działania, które mają ograniczyć negatywny wpływ uprzemysłowienia oraz konsumpcyjnego stylu życia. Jednym z takich kierunków jest uczynienie tego, co używamy na co dzień użytecznym również po spełnieniu swojej funkcji, tak aby nie stało się odpadem obciążającym środowisko" - powiedział prof. Robert Przekop z Centrum Zaawansowanych Technologii UAM w Poznaniu.
Uczelnia pomaga w proekologicznym teście
W ramach badań nad zastosowaniem fusów pracownicy uniwersyteccy zbierają je do specjalnych pojemników. Minimum raz w tygodniu pojemniki są odbierane, a fusy trafiają do laboratorium.
Uczelnia podkreśla, że akademiccy pracownicy nie tylko angażują się w prowadzone badania, ale także wdrażają ekologiczne rozwiązania w miejscu pracy.