Czyste Powietrze zostanie bez pieniędzy? Jest odpowiedź ministry klimatu

Kluczowy rządowy program do walki ze smogiem stoi na skraju bankructwa - ostrzega m.in. Polski Alarm Smogowy. Ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska odpowiedziała na ostrzeżenia aktywistów i ekspertów na antenie Polsat News. "Najdalej w ciągu miesiąca, dwóch ten problem zostanie rozwiązany" - powiedziała przedstawicielka rządu i obiecała, że każdy wniosek o dopłatę zostanie zrealizowany.

Reakcja ministry klimatu to odpowiedź m.in. na publikacje Zielonej Interii. Organizacje pozarządowe zaalarmowały w czwartek, że brakuje pieniędzy na program "Czyste Powietrze". Osoby, które złożyły wnioski na wymianę pieców lub ocieplenie domu muszą się liczyć z dużymi opóźnieniami w wypłacie pieniędzy.

Ministra o Czystym Powietrzu: Nieodpowiedzialnie rozpatrywano wnioski

"Absolutnie wszystkie rozpatrzone wnioski będą wypłacone. Potrzebujemy tylko chwili czasu" - uspokoiła w "Nowym dniu" Polsat News Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska.

Reklama

Jak dodała, problemem dla resortu jest przede wszystkim to, że za czasów Prawa i Sprawiedliwości "nie wdrożono programów unijnych - Krajowego Planu Odbudowy i Funduszu Europejskiego na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko".

"W sposób bardzo nieodpowiedzialny rozpatrywano nowe wnioski, nie mając źródła pokrycia, nie uruchamiając środków europejskich" - powiedziała o poprzedniej ekipie rządzącej Paulina Hennig-Kloska.

"Potrzebujemy chwilę, żeby przywrócić płynność w programie" - podkreśliła przedstawicielka obecnego rządu. Jak wyjaśniła, resort stara się przywrócić tę płynność na bieżąco. "Pracujemy z ministerstwem funduszy nad tym, aby większą pulę środków na "Czyste Powietrze" przygotować i faktycznie udrożnić ten program".

Będą pieniądze na program Czyste Powietrze? Ministra: Obiecuję

"Obiecuję - każdy z nich zostanie wypłacony jak tylko ta płynność zostanie przywrócona" - zadeklarowała Paulina Hennig-Kloska, odnosząc się do wniosków, które zostały już złożone w programie "Czyste Powietrze".  

Wcześniej rząd zadeklarował, że luka w programie "Czyste Powietrze" zostanie załatana kwotą 200 mln zł z programu REPowerEU. Polski Alarm Smogowy i Fundacja Instrat zaapelowały w czwartek, aby tę kwotę zwiększyć dziesięciokrotnie, do 2 mld zł. Pozwoliłoby to stworzyć bezpieczny i konieczny bufor w wypłatach dofinansowania - argumentują aktywiści i eksperci.

"Myśmy wnioskowali o większą pulę" - przyznała w Polsat News ministra klimatu i środowiska. Podkreśliła jednak, że na środki z Krajowego Planu Odbudowy "czeka bardzo wiele ministerstw". "Liczę, że dostaniemy jednak większą pulę i że inne ministerstwa wsłuchają się w apel Polskiego Alarmu Smogowego" i udostępnią środki ze swoich budżetów na "Czyste Powietrze".

"To jest problem przejściowy i pracujemy nad jego rozwiązaniem. Obiecuję, że najdalej w ciągu miesiąca-dwóch ten problem zostanie rozwiązany" - podsumowała Paulina Hennig-Kloska.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy