Biwak, ognisko i śmieci w parku narodowym. "Bezmyślność, brak nam słów"
Na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz biwakowania. Mimo tego dwie osoby rozbiły namiot przy obszarze ochrony ścisłej, zostawiły po sobie śmieci i niedogaszone ognisko. Park narodowy zareagował stanowczo i opublikował zdjęcia z nielegalnego biwaku.
Dwie osoby rozbiły namiot i rozpaliły ognisko w specjalnej strefie ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. O zdarzeniu park poinformował na Facebooku, gdzie zamieścił zdjęcia nadesłane przez osobę, która nakryła biwakujących turystów.
Młodzi ludzie zostawili za sobą śmieci i niedogaszone ognisko, co według władz parku było skrajnie nieodpowiedzialne, ponieważ na tym obszarze występuje duże zagrożenie pożarowe. "To nie tylko bezmyślność, bezczelność, prostactwo i ignorancja. To bardzo niebezpieczne zachowanie w najbardziej zagrożonym pożarowo parku narodowym w Polsce" - napisali pracownicy parku w mediach społecznościowych, udostępniając zdjęcia obozowiska.
Biwak w parku narodowym
Z regulaminu Kampinoskiego Parku Narodowego (KPN) wynika, że na jego terenie można rozpalać ognisko i grillować, ale tylko w wybranych i przeznaczonych do tego miejscach. Poza tymi obszarami według regulaminu nie wolno rozpalić ogniska i grilla, nie można też używać światła o otwartym płomieniu i palić papierosów.
Miejscami wyznaczonymi w Kampinoskim Parku Narodowym do rozpalania ognia są polany wypoczynkowe: Granica, Jakubów, Lipków, Opaleń, Roztoka, Pociecha, Piaski Królewskie.
A czy w Kampinoskim Parku Narodowym można rozbić namiot? Regulamin stwierdza, że biwakowanie jest zabronione, ale dopuszczalne w miejscach do tego wyznaczonych. Park nie posiada jednak swoich pól namiotowych. Park wskazuje, że można rozbić namiot np. na terenie Parku Rozrywki Julinek oraz Ośrodka ZHP w Starej Dąbrowie.
Organizacja imprez na terenie parku jest możliwa wyłącznie po otrzymaniu pisemnej zgody dyrektora KPN.
Spanie na dziko w polskich lasach
W Polsce funkcjonuje od 2022 r. program "Zanocuj w lesie", w ramach którego można biwakować w wyznaczonych nadleśnictwach. To lasy położone zazwyczaj poza parkami narodowymi. W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni ok. 643 000 ha.
W naszym kraju nie ma zakazu rozbijania namiotu "na dziko", ale często zdarza się, że to teren prywatny, z którego możemy zostać wyrzuceni.