Będzie program likwidacji pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych
Z początkiem przyszłego roku narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma uruchomić program likwidacji pieców węglowych w budynkach wielorodzinnych. - To bardzo dobra wiadomość, bo dotąd, był to obszar wyjątkowo zaniedbany - twiedzą aktywiści.
Informację o uruchomieniu programu na Twitterze przekazał wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski, odpowiadający za wdrażanie ogólnopolskiego programu "Czyste Powietrze".
- Dotąd był to obszar bardzo zaniedbany, bo zajęto się budynkami jednorodzinnymi, a wielorodzinne pozostawiono bez pomocy. Tymczasem problem jest bardzo poważny w wielu regionach Polski, przede wszystkim na Dolnym Śląsku - mówi nam Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. - Na razie czekamy na szczegóły tego programu i jakie zostaną w nim przyjęte konkretne rozwiązania.
Nad programem obejmującym budynki wielolokalowe prace trwają od ubiegłego roku. W kwietniu tego roku NFOŚiGW rozpoczął antysmogowe programy pilotażowe na Pomorzu Zachodnim i w Pszczynie. Prowadzone są przez właściwe wojewódzkie fundusze ochrony środowiska. Do sierpnia w ramach tych pilotaży złożono łącznie 435 wniosków o dofinansowanie - 422 w Zachodniopomorskiem i 13 w Pszczynie.
Kolejne tego typu działanie Ministerstwo Klimatu zaplanowano dla Dolnośląskiego. Tam o dofinansowanie przedsięwzięć z zakresu poprawy jakości powietrza przez wymianę źródeł ciepła w budynkach wielorodzinnych będzie można ubiegać się już za niespełna miesiąc.
Od tego miesiąca w programach pilotażowych obowiązuje podwyższenie progów dochodowych uprawniających do skorzystania z podwyższonego dofinansowania na wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej wielorodzinnych budynków mieszkalnych (od 3 do 20 lokali). Próg dochodowy wynosi 2189 zł (wcześniej było to 1960 zł), a dla wieloosobowych - 1564 zł na osobę (wcześniej 1400 zł).
Ponadto, w części dotyczącej wspólnot mieszkaniowych zrezygnowano z wymogu wykonania ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej (dokumenty dotyczące ewentualnej obecności ptaków lub ich siedlisk, a także nietoperzy) przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. W przypadku tej grupy ekspertyzy będą konieczne, ale na etapie złożenia wniosku o płatność.
źródło: Zielona Interia, PAP