24-latka wyrzuciła śmieci do lasu. Zdradziła ją zawartość worków
Oprac.: Katarzyna Nowak
Wyrzucanie śmieci do lasu jest karalne. Odpowiedzialność za to wykroczenie poniosła młoda kobieta z województwa podlaskiego. W śmieciach, które nielegalnie zostawiła na łonie natury, znaleziono korespondencję z adresem kobiety. Dzięki temu policjanci mogli ją ukarać.
Rozrzucone po podlaskim lesie śmieci zauważył dzielnicowy patrolujący teren Leśnictwa Lipowiec. Wśród odpadów znalazł dowód, który zaprowadził go wprost do osoby popełniającej wykroczenie.
Zaśmieciła las. Zapomniała, że wyrzuciła korespondencję
Worki pełne śmieci - opakowań po czipsach, słodyczach i sokach wyrzuciła w lesie 24-letnia mieszkanka Augustowa. Kobieta została namierzona przez funkcjonariuszy, bo zostawiła wśród odpadów korespondencję zaadresowaną na jej dane.
Dzielnicowy z Augustowa szybko ustalił miejsce zamieszkania kobiety i odwiedził ją w domu. Zaskoczona wizytą policji mieszkanka Podlasia przyznała się do winy. Została ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł za zaśmiecanie. Dostała ponadto polecenie posprzątania terenu, który zaśmieciła.
"Każdy z nas powinien reagować widząc takie (śmiecenie - red.) zjawisko. Można to zrobić, dzwoniąc pod numer alarmowy lub zgłaszając takie miejsce za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa" - przypomina policja.
Wyższe kary za zaśmiecanie lasu
Zanieczyszczanie lasu podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych.
Art. 162. § 1 dotyczący zaśmiecania terenów leśnych mówi: "Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, odpady, złom lub padlinę niebędące odpadami, lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 500 złotych".
Zakopywanie, zatapianie i odprowadzanie do gruntu w lasach odpadów podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1000 złotych.
Karalne jest też usiłowanie popełnienia wykroczenia lub podżeganie i pomocnictwo. W razie popełnienia ww. wykroczeń często orzeka się też obowiązek przywrócenia przyrody do stanu poprzedniego.