​ZE PAK z dofinansowaniem z UE na produkcję zielonego wodoru

Wśród 233 projektów z 29 krajów, które konkurowały o dofinansowanie w ramach w ramach Innovation Fund, Komisja Europejska wybrała 32. Jest wśród nich instalacja wytwarzająca zielony wodór ZE PAK.

Projekt ZEPAK znalazł się wśród 32 wybranych przez Komisję Europejską ramach Innovation Fund.
Projekt ZEPAK znalazł się wśród 32 wybranych przez Komisję Europejską ramach Innovation Fund.123RF/PICSEL

Komisja Europejska zdecydowała, że projekt ZE PAK dostanie 4,5 mln euro bezzwrotnego dofinansowania. Projekt realizowany przez spółkę zakłada budowę instalacji umożliwiającej produkcję i magazynowanie zielonego wodoru przeznaczonego na potrzeby sektora transportowego.

Wodór ma być produkowany przez dwa elektrolizery z membraną elektrolitowo-polimerową o łącznej mocy 5MW. W ramach projektu wprowadzone zostaną innowacyjne rozwiązania zwiększające wydajność produkcji. Elektrolizery będą zasilane energią z odnawialnych źródeł energii, a cała instalacja ma pozwalać na produkowanie 710 ton zielonego wodoru rocznie. Ma on pozwolić na uniknięcie 96 proc. emisji gazów cieplarnianych w sektorze transportowym w porównaniu do technologii konwencjonalnej.

Łączna wartość dofinansowania projektów Innovation Foud przyznanych przez Komisję Europejską to 118 mln euro. Komisja Europejska planuje zawarcie umów o dofinansowanie ze zwycięzcami konkursu w czwartym kwartale tego roku.

Projekty inwestycyjne ZE PAK dotyczące produkcji zielonego wodoru wpisują się w proces transformacji energetycznej i sprawiedliwej transformacji Wielkopolski Wschodniej. Budowa wytwórni wodoru wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Elektrowni Konin są elementem strategii transformacyjnej ZE PAK, której celem jest całkowita rezygnacja do 2030 r. z wydobycia węgla brunatnego oraz wygaszenie elektrowni wykorzystujących ten surowiec do produkcji energii elektrycznej.

Jak przeciwdziałać suszy?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}