WHO: Zaprzestańcie handlu dzikimi zwierzętami na targach

Międzynarodowe organizacje wzywają do zawieszenia sprzedaży dzikich zwierząt na targach. Ostrzegają, że to źródło 70 proc. chorób zakaźnych przenoszonych na człowieka.

Łuskowiec - od tego gatunku pośredniego ludzie mogli zarazić się koronawirusem
Łuskowiec - od tego gatunku pośredniego ludzie mogli zarazić się koronawirusemPexels

Nowe wytyczne WHO są zgodne z zaleceniami zespołu ekspertów badających pochodzenie wirusa SARS-CoV-2. Członkowie misji na początku roku odwiedzili targ w Wuhan, gdzie doszło do pierwszych zakażeń COVID-19. Z ustaleń naukowców wynika, że nowy wirus najprawdopodobniej pochodzi od nietoperzy, które zaraziły najpierw inny gatunek, a dopiero później ludzi.

Światowa Organizacja Zdrowia, Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt i Program Środowiskowy ONZ we wspólnym komunikacie wezwały władze państw, by zawiesiły handel żywymi dzikimi zwierzętami, "chyba, że istnieją dające się wykazać skuteczne przepisy i odpowiednia ocena ryzyka". "Tradycyjne targi mogą globalnie odgrywać główną rolę w dostarczaniu żywności i środków do życia dużym populacjom", ale "zakaz sprzedaży zwierząt może chronić zdrowie ludzi - zarówno tych, którzy tam pracują, jak i tych, którzy robią tam zakupy" - napisano w oświadczeniu organizacji.

W zeszłym roku zakaz handlu dzikimi zwierzętami wprowadziły Chiny, choć według ekspertów pozostawiono w przepisach luki prawne umożliwiające hodowlę niektórych gatunków podatnych na choroby. 

"Kiedy dzikie zwierzęta są trzymane w klatkach lub zagrodach, poddawane ubojowi na otwartych przestrzeniach targowych, obszary te zostają skażone płynami ustrojowymi, odchodami i innymi odpadami, zwiększając ryzyko przeniesienia patogenów na pracowników oraz klientów, co potencjalnie prowadzi również do ich rozprzestrzeniania się na inne zwierzęta na targu "- napisano w oświadczeniu.

W dokumencie podkreślono również, że zwierzęta są źródłem nie tylko pandemii koronawirusa, ale również większości innych chorób zakaźnych, takich jak gorączka Lassa, gorączka krwotoczna Marburga i choroba wirusowa Nipah.

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas