UE chce systemu znakowania żywności. Ma uwzględniać dobrostan zwierząt

15 grudnia br. Rada Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa wyznaczyła kierunek dla kompleksowego systemu znakowania żywności, który będzie przedstawiał poziom dobrostanu zwierząt w całym cyklu hodowlanym – łącznie z transportem i ubojem – dla każdego gatunku.

Po jajkach będą nowe zasady oznakowania żywności
Po jajkach będą nowe zasady oznakowania żywności AFP

Państwa członkowskie UE uzgodniły kierunek dalszego rozwoju ogólnounijnego systemu znakowania żywności, dotyczącego dobrostanu zwierząt, który wykracza poza dobrowolne znakowanie i obejmuje wszystkie gatunki w ciągu całego życia zwierząt.

To ogromny krok w kierunku poprawy dobrostanu i lepszego traktowania zwierząt hodowlanych.

Obecnie konsumenci mają możliwość świadomego wyboru jedynie jaj, które oznaczone są cyframi (3 - chów klatkowy, 2 - ściółkowy, 1 - wolny wybieg, 0 - ekologiczny).

Wprowadzone zmiany pozwolą na więcej świadomych i bardziej etycznych decyzji zakupowych - w wielu badaniach opinii publicznej, przeprowadzonych na przestrzeni lat wyraźnie widać, że konsumenci chcą wiedzieć skąd pochodzą produkty zwierzęce, które kupują i zależy im na znajomości warunków, w jakich hodowane są zwierzęta.

- Wprowadzenie obowiązkowego znakowania mięsa i produktów zwierzęcych to nie tylko decyzja, która pozytywnie wpłynie na dobrostan zwierząt, ale będzie też odpowiedzią na oczekiwania konsumentów - mówi Anna Iżyńska, menadżerka ds. kampanii w Stowarzyszeniu Otwarte Klatki - Widzimy duże poparcie zarówno w Polsce, jak i całej Europie dla wszystkich dążeń, które mają na celu poprawę losu zwierząt hodowlanych - dodaje Iżyńska.

Nowe zasady oznaczania produktów polskichMarketNews24

Badanie Eurobarometru z 2015 r. wykazało, że 82 proc. europejskich konsumentów domaga się zwiększenia dobrostanu zwierząt hodowlanych, a ponad połowa badanych aktywnie poszukuje oznakowań dotyczących dobrostanu zwierząt.

Co więcej, w badaniu przeprowadzonym w lutym 2020 r. przez Biostat aż 56,5 proc. respondentów na pytanie, czy warunki hodowli kurczaków na mięso powinny ulec poprawie odpowiedziało "zdecydowanie tak", a "raczej tak" odpowiedziało 35,5 proc. badanych - zatem aż 92 proc. Polaków wspiera poprawę losu kurczaków.

W 2021 r. Komisja Europejska zamierza rozpocząć badanie dotyczące oznaczania dobrostanu zwierząt, które doprowadzi do opracowania wniosku w tej sprawie, oczekiwanego w 2022 r.

Źródło: Stowarzyszenie Otwarte Klatki


****

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

"Szczerze o pieniądzach": Tylko bardzo cierpliwi uzyskują granty bezzwrotneSzczerze o pieniądzach
wiadomoscihandlowe.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}