​Sondaż dla"DGP" o Turowie: Porozumienie tak, ale po wynegocjowaniu odpowiednich warunków

Mniejszość zarówno Czechów jak i Polaków chce, aby konflikt w sprawie kopalni Turów rozwiązało TSUE - wynika z badania, opublikowanego przez "Dziennik Gazetę Prawną".

Polacy mocno podzieleni ws. płacenia kary za Turów
Polacy mocno podzieleni ws. płacenia kary za TurówTOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badanie dla "DGP" wykonało United Surveys. 23,2 proc Polaków i 13,8 proc. Czechów stwierdziło w nim, że rozwiązanie sporu o kopalnię Turów należy pozostawić Trybunałowi Sprawiedliwości UE.

"Za szybkim rozwiązaniem sporu wokół kopalni na drodze negocjacji międzyrządowych opowiada się tylko 17,2 proc. Czechów wobec 28,7 proc. Polaków" - wynika z badania wykonanego przez United Surveys (za zebranie danych w Czechach odpowiedzialny był instytut badań Median s.r.o., a w Polsce IBRiS), które otrzymały "DGP" oraz czeski portal Aktualne.cz.

Z kolei 69 proc. Czechów i 39 proc. Polaków uważa, że porozumienie jest możliwe, jednak po wynegocjowaniu odpowiednich warunków. Za czekaniem na rozstrzygnięcie TSUE opowiada się 13,8 proc badanych w Czechach oraz 23,2 proc. respondentów w Polsce.

O sporze z Polską słyszało trzy czwarte mieszkańców Czech, jednak mniej niż jedna czwarta (22,4 proc.) uznało spór za ważną sprawę. Czesi mają też nie dostrzegać większych zmian w relacjach międzypaństwowych. Z kolei 88 proc. badanych Polaków twierdzi, że nasze stosunki z Czechami w ciągu ostatniego roku pogorszyły się.

"Jeśli zaś chodzi o wzajemną sympatię - my lubimy Czechów bardziej niż oni nas. 65 proc. respondentów z Polski zadeklarowało, że ma do mieszkańców Czech pozytywne nastawienie, w przypadku Czechów jest to 43 proc." - wskazuje "Dziennik Gazeta Prawna".

We Francji powstaje gigantyczny magnes. Ma pomóc w uzyskaniu czystej energiiAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas