Śląsk: alarm smogowy dla 0,5 mln osób ze względu na fatalną jakość powietrza
W województwie śląskim wprowadzono alarm smogowy. Stacje pomiarowe od niedzieli wskazują złą i bardzo złą jakość powietrza. W powiatach raciborskim, cieszyńskim i żywieckim w poniedziałek może zostać osiągnięty poziom alarmowy dla smogu.
W poniedziałek (od 9:00 do 24:00) w województwie śląskim obowiązuje powiadomienie o ryzyku osiągnięcia poziomu alarmowego pyłu PM10 dla obszaru obejmującego: powiaty cieszyński, raciborski i żywiecki. Mieszka tam blisko 440 tys. osób.
W tym obszarze, na podstawie wyników pomiarów na stacjach monitoringu i prognoz meteorologicznych, prognozowana jest bardzo zła jakość powietrza. Jako przyczynę wskazano "warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego".
Zobacz również:
Służby środowiskowe wydały też na poniedziałek i wtorek ostrzeżenie o ryzyku przekroczenia poziomu informowania. W poniedziałek może on zostać osiągnięty w Bielsku-Białej i powiatach: bielskim, pszczyńskim oraz wodzisławskim (łącznie 600 tys. mieszkańców), a we wtorek w Bielsku-Białej i powiatach: bielskim, pszczyńskim, cieszyńskim, żywieckim oraz wodzisławskim (ponad 930 tys. mieszkańców).
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska od 11 października 2019 r. alarm smogowy wiąże się z przekroczeniem w ciągu doby średniej wartości 150 mikrogramów na metr sześc. dla pyłu PM10 (wcześniej było to 300 mikrogramów).
Smog i fatalne powietrze na całym Śląsku
W niedzielę średniodobowe wskazania stacji pomiarowej komunikacyjnej w Częstochowie osiągnęły 165 mikrogramów na metr sześcienny powietrza - przy poziomie alarmowania określonym średniodobowo na 150 mikrogramów.
Druga stacja pomiarowa w Częstochowie - z wynikiem 122 mikrogramów - przekroczyła poziom informowania, określony średniodobowo na 100 mikrogramów. Poziom ten został też przekroczony w Cieszynie - 134 mikrogramy, w Raciborzu - 121 mikrogramów i w Żywcu - 119 mikrogramów.
Znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym PM10 nastąpił w niedzielę przede wszystkim w południowej i zachodniej części województwa śląskiego. Sytuacja w północnej części regionu stopniowo poprawiała się.
Stacja pomiarowa w Cieszynie pokazała w niedzielę o 23:00 aż 286 mikrogramów. W Raciborzu wysoki poziom stężenia PM10 utrzymywał się w godz. 19:00-23:00 - w granicach 190 mikrogramów, sięgając o 1:00 blisko 200 mikrogramów. Wskazania stacji w Rybniku, często pokazującej najwyższe w regionie wartości, ostatniej nocy zbliżyły się tylko do 100 mikrogramów.
Smog w Polsce w poniedziałek znów zatruwa całą Polskę. Oprócz Śląska zła jakość powietrza jest też w Warszawie, Bydgoszczy, Lublinie czy Rzeszowie.