​Problemy organizacji pozarządowych na COP26

Organizacje pozarządowe zarzucają organizatorom szczytu klimatycznego w Glasgow, że nie mogą brać udziału w zaplanowanych spotkaniach - przekazała agencja AFP, powołując się na Teresę Anderson z ActionAid International.

Z ponad tysiąca organizacji pozarządowych, na szczyt dopuszczono zaledwie cztery
Z ponad tysiąca organizacji pozarządowych, na szczyt dopuszczono zaledwie czteryDANIEL LEAL-OLIVASAFP

- Uniemożliwianie społeczeństwu obywatelskiemu kontrolowania działań rządów (...) może mieć poważne konsekwencje - oświadczyła Anderson. Jej zdaniem tylko czterem przedstawicielom organizacji pozarządowych (NGOs), z tysięcy akredytowanych, zezwolono na obserwację międzynarodowych negocjacji. Agencja AFP uważa, że to może zaszkodzić wiarygodności szczytu.

Zgodnie z zasadami szczytów klimatycznych ONZ, organizacje społeczeństwa obywatelskie mogą na takich spotkaniach być obserwatorami. - To klęska dla NGOs, jeżeli te nie mogą brać udziału w spotkaniach - mówił reprezentant think tanku Power Shift Africa Mohamed Adow. - Przedstawicielom organizacji z najbiedniejszych krajów powiedziano, że ten szczyt COP będzie inkluzywny, więc wielu z nich przybyło, by ich głos mogła usłyszeć społeczność międzynarodowa. Tymczasem, gdy już tu przyjechali, mówi się im, że mogą uczestniczyć w spotkaniach poprzez platformę online, która praktycznie nie działa - opisywał Adow.

Delegacji od początku mają problemy z wejściem na teren konferencji. Nie raz kontrola trwa nawet godzinę - podaje AFP. - Restrykcje związane z Covid nie mogą usprawiedliwiać tego, że przedstawiciele NGOs nie mają dostępu do spotkań - komentował Sebastien Duyck, przedstawiciel jednej z organizacji pozarządowych zajmującej się prawem.

Rzecznik premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona oświadczył, że organizatorzy "robią wszytko co mogą, by konferencja przebiegała bezproblemowo".

Conference of the Parties (COP), to doroczne szczyty klimatyczne ONZ, podczas których negocjowana jest polityka klimatyczna. Tegoroczna konferencja jest wyjątkowo ważna, ponieważ po raz pierwszy od sześciu lat dokonany zostanie przegląd Porozumienia paryskiego. Wydarzenia potrwa do 12 listopada. 

Kulisy szczytu COP26: Negocjacje, rozmowy i interesy krajów Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas