​Prezydencka Rada ds. Środowiska dyskutowała o rozwoju systemu elektroenergetycznego

Nadchodzące inwestycje oraz rozwój polskiej energetyki - o tym debatowali doradcy prezydenta, zajmujący się kwestiami klimatu i ochrony środowiska.

Inauguracyjne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych
Inauguracyjne posiedzenie prezydenckiej Rady ds. Środowiska, Energii i Zasobów NaturalnychMarek Borawski, KPRPmateriały prasowe

Jednym z tematów był rozwój odnawialnych źródeł energii w Polsce - poinformował prezydencki doradca Paweł Sałek. OZE omawiano w związku z dyskusją nad sieciami przesyłowymi, które będą musiały być dostosowane do nowego rodzaju prądu oraz sposobu jego produkcji.

Na posiedzeniu Rady wystąpił prof. Mirosław Parol, który wypowiedział się na temat planowanego rozwoju sektora elektroenergetycznego.

- Poruszyliśmy także temat związany z tymi wszystkimi inwestycjami, które będą w Polsce realizowane - a będzie ich bardzo dużo, jeśli patrzymy na Polski Ład - w kontekście zapotrzebowania na stal i cement. Dlatego że to są dwa podstawowe produkty, które są wykorzystywane w inwestycjach - kontynuował prezydencki doradca. Podczas posiedzenia prognozę zapotrzebowania, w kontekście rozwoju energetyki w Polsce do 2040 r., przedstawił prof. Marek Ściążko.

Rada nie rozmawiała na temat kopalni Turów i związanego z nią sporu. W przyszłym miesiącu ma jednak dyskutować o pakiecie Komisji Europejskiej "Fit for 55" oraz ogromnych wyzwaniach, które stoją przed europejską gospodarką, energetyką i ciepłownictwem.

Rada ds. Środowiska, Energii i Zasobów Naturalnych została powołana w sierpniu. Wówczas Andrzej Duda stwierdził, że prace Rady, ze względu na tematykę, mają dla Polski "znaczenie kluczowe". Jednym z głównych tematów poruszanych przez Radę ma być transformacja energetyczna, która zdaniem prezydenta "staje się faktem, a przede wszystkim jest dziś naszym bardzo poważnym międzynarodowym zobowiązaniem".

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas