Po montażu fotowoltaiki możesz odzyskać 53 tysiące złotych. Jak to zrobić?
Oprac.: Anna Czowalla
Ulga termomodernizacyjna od 2019 roku pozwala właścicielom domów jednorodzinnych otrzymać duży zwrot podatku. Umożliwia ona odliczenie od kwoty podatku środków wydanych na prace związane z wymianą źródła ciepła oraz ocieplenia domu. Podpowiadamy, komu przysługuje ulga termomodernizacyjna na fotowoltaikę i na jakich zasadach można z niej skorzystać.
Spis treści:
Fotowoltaika a ulga termomodernizacyjna – na czym to polega?
Podatnicy, którzy zdecydowali się na panele fotowoltaiczne w swoim domu, mają sporo powodów do radości. Ulga termomodernizacyjna umożliwia im odliczenie od podatku kosztów, jakie ponieśli na ich zakup oraz montaż. Oznacza to, że obejmuje ona wszystkie materiały budowlane, urządzenia oraz usługi.
Z informacji udostępnionych przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w zakres prac dotyczących fotowoltaiki, na które można uzyskać ulgę, wliczane są:
- zakup i montaż kolektora słonecznego,
- zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej,
- wykonanie audytu energetycznego lub analizy termograficznej budynku,
- wykonanie ekspertyzy ornitologicznej i chiropterologicznej.
Z ulgi można skorzystać również wtedy, gdy instalację zamontowano na gruncie, garażu lub innym obiekcie, który znajduje się w pobliżu domu. Należy jednak pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna musi służyć do zasilania domu, a nie budynków gospodarczych.
Ulga termomodernizacyjna pozwala odliczyć tylko te wydatki, które znalazły się na liście opublikowanej przez ministerstwo. Oznacza to, że nie można np. uwzględnić kosztów związanych wymianą dachu pokrytego eternitem, nawet pomimo tego, że bezpośrednio wpływają one na to, jak dom utrzymuje ciepło.
Trzeba również wziąć pod uwagę terminy prac. Wydatki możesz odliczyć od podatku tylko wtedy, gdy montaż fotowoltaiki został ukończony w ciągu 3 lat, a zatem od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwszy wydatek. Dodatkowo należy pamiętać, że odliczeniu podlegają wyłącznie te wydatki poniesione od 1 stycznia 2019 roku.
Czego nie można odliczyć w uldze termomodernizacyjnej?
Jeśli korzystamy z ulgi, warto wiedzieć, że istnieją pewne ograniczenia. Czego dokładnie one dotyczą? Od podatku nie odliczymy tej części wydatków, która była:
- zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie,
- zaliczona do kosztów uzyskania przychodów,
- odliczona od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- dofinansowana przez Narodowy lub Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
- uwzględniona przez podatnika w związku z korzystaniem z ulg podatkowych w rozumieniu ordynacji podatkowej.
W uproszczeniu oznacza to, że nie odliczymy tych samych wydatków w ramach różnych ulg podatkowych. Nie ma również możliwości odliczenia od podatku środków, które otrzymaliśmy w ramach dofinansować z budżetu państwa. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Jako dochód nie są uznawane środki z programu "Czyste Powietrze", a więc możemy je połączyć z ulgą termomodernizacyjną na instalację fotowoltaiczną.
Komu przysługuje ulga termomodernizacyjna?
Czego będziemy potrzebować, by w ogóle móc odliczyć od podatku wydatki na fotowoltaikę? Każdy z nich musi być udokumentowany fakturą. Co istotne nie mogą być to faktury wystawione przez firmy, które są zwolnione z podatku VAT. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby, na które została wystawiona faktura.
Za poniesiony wydatek fiskus uznaje kwotę brutto wraz z VAT-em. Data sprzedaży podana na fakturze, jest również datą poniesienia wydatku związanego z zakupem konkretnych materiałów lub usług.
Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej? Przy rozliczaniu podatku dochodowego mają do niej prawo:
- podatnicy, którzy płacą liniowy PIT według stawki 19%,
- podatnicy, którzy płacą PIT według skali (stawki 18% i 32%),
- podatnicy ryczałtowi (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych).
Należy również spełnić jeden bardzo ważny warunek. Odliczenia możemy dokonać tylko wtedy, jeśli jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego.
Zgodnie z ustawą do domów jednorodzinnych zaliczają się budynki wolnostojące lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej lub grupowej. Muszą służyć zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych i konstrukcyjnie stanowić samodzielną całość. Można w nich wydzielić nie więcej niż dwa lokale mieszkalny lub jeden lokal mieszkaniowy i jeden użytkowy. Jednak powierzchnia tego drugiego nie może przekroczyć 30% całkowitej powierzchni budynku.
Małżonkowie również mają prawo do skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Tu również są pewne ograniczenia. Budynek, w którym dokonano montażu instalacji fotowoltaicznej, musi należeć do wspólnego majątku. Wówczas każde z małżonków może odliczyć od podatku poniesione wydatki. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy fakturę wystawiono na nich oboje. Jeśli znajdują się na niej dane tylko jednego z nich, to tylko ta osoba ma prawo do odliczenia.
Jeśli dopiero budujesz dom, to niestety nie możesz skorzystać z ulgi. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Zgodnie z przepisami przysługuje ona tylko właścicielom domów. A oficjalnie stajemy się nimi dopiero po zakończeniu budowy.
Montaż fotowoltaiki. Ile można odliczyć w PIT?
W ramach ulgi od podstawy obliczenia podatku maksymalnie można odliczyć 53 tys. zł. Ten limit przypada na jednego podatnika. W rzeczywistości oznacza to, że w obrębie tej kwoty w dowolnej liczbie budynków można wykonać dowolną liczbę prac związanych z termomodernizacją. Jeśli np. małżonkowie rozpoczną przedsięwzięcie związane z montażem paneli fotowoltaicznych w budynku, którego są współwłaścicielami, każde z nich ma prawo odliczyć do 53 tys. zł.
Podczas wypełniania rocznego zeznania PIT od uzyskanego dochodu, należy odliczyć wydatki, które ponieśliśmy podczas prac termomodernizacyjnych w danym roku podatkowym. Dopiero od tej kwoty obliczamy podatek. W sytuacji, w której nasz dochód jest niższy niż kwota odliczenia, resztę ulgi możemy odliczyć w kolejnych latach. Można to jednak zrobić przez 6 kolejnych lat, licząc od roku podatkowego, w którym został poniesiony pierwszy wydatek.
Dotacja na fotowoltaikę a ulga termomodernizacyjna
Dotację otrzymaną w ramach programu "Czyste Powietrze" możemy połączyć z ulgą termomodernizacyjną. Program ten powstał, aby poprawić jakość powietrza w Polsce. Środki z "Czystego powietrza" mają na celu pokrycie części kosztów termomodernizacji budynków. Od 2019 roku dotacja nie jest traktowana jako dochód podatnika.
Jeśli otrzymaliśmy dofinansowanie z programu "Czyste Powietrze", aby zainstalować panele fotowoltaiczne, to wciąż mamy prawo do odliczenia ulgi od pozostałych kosztów inwestycji fotowoltaicznej, których nie pokryła dotacja.
Musimy jednak pamiętać o tym, że łączna wartość dotacji z programu "Czyste Powietrze" oraz ulgi termomodernizacyjnej nie może przekroczyć wartości kosztów, które ponieśliśmy w związku z przeprowadzoną termomodernizacją.
Przeczytaj również: