Kontrole fotowoltaiki także w 2024 r. Polacy masowo oszukują

Skontrolowane w ubiegłym roku instalacje fotowoltaiczne wykazały liczne nieprawidłowości. Spółki energetyczne zapowiadają, że kontrole fotowoltaiki będą prowadzone także w 2024 r. i to na znacznie większą skalę.

W 2024 r. kontrole fotowoltaiki również będą prowadzone i to w szerszym zakresie - zapowiada Tauron Dystrybucja
W 2024 r. kontrole fotowoltaiki również będą prowadzone i to w szerszym zakresie - zapowiada Tauron Dystrybucja123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Jedna z państwowych spółek przyznała w 2023 r., że prowadziła kontrole nieprawidłowych przyłączeń domowych instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Klienci zgłaszali bowiem, że w słoneczne dni, gdy fotowoltaika powinna produkować najwięcej energii, falowniki się wyłączały.

Jak Polacy oszukują na fotowoltaice?

Tauron Dystrybucja - bo o tym operatorze mowa - zbadał tę sprawę i wykrył nieprawidłowości polegające najczęściej na zawyżaniu parametrów instalacji. Problemem była też niska autokonsumpcja prądu, wynosząca niekiedy zaledwie 20 proc. produkowanej energii.

Reklamacje, które wpływają do spółki od klientów wskazują, że niektórzy klienci zmieniają też ustawienia trybu pracy falowników, aby móc generować więcej energii. Takie działanie jest niezgodne z prawem i stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy - podkreślał Tauron.

W związku z tym spółka wysłała aż 5 tys. pism do właścicieli fotowoltaiki podłączonej do sieci obsługiwanej przez Tauron Dystrybucję. Ewa Groń, rzecznik prasowa spółki przekazała, że ok. 60 proc. prosumentów po takim piśmie zdecydowało się na zaktualizowanie parametrów swoich instalacji we współpracy z operatorem.

Sprawdzaliśmy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy.
Ewa Groń, Tauron Dystrybucja
Polscy prosumenci narzekają na wyłączenia fotowoltaiki w słoneczne dni, gdy panele produkują najwięcej energii. Okazuje się, że wskaźnik autokonsumpcji jest wtedy bardzo niski, a posiadacze fotowoltaiki zawyżają parametry instalacji i przesyłają do sieci za dużo prądu
Polscy prosumenci narzekają na wyłączenia fotowoltaiki w słoneczne dni, gdy panele produkują najwięcej energii. Okazuje się, że wskaźnik autokonsumpcji jest wtedy bardzo niski, a posiadacze fotowoltaiki zawyżają parametry instalacji i przesyłają do sieci za dużo prądu123RF/PICSEL

Gdzie kontrole fotowoltaiki w 2024 r.?

Byli jednak i tacy klienci, którzy nie rozwiązali sprawy polubownie. U takich osób przeprowadzono kontrole mikroinstalacji - w sumie było ich prawie 900.

Energetycy wykryli 466 przypadków przekroczenia mocy przez klientów. W 50 przypadkach stwierdzili również przekroczenie napięcia. Inne nieprawidłowości to nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych, a więc zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego oraz rozplombowanie układu pomiarowego - informuje Tauron.

W 2023 r. kontrole były prowadzone na terenie sześciu oddziałów spółki, w roku 2024 r. obejmą cały obszar działania Tauron Dystrybucji, czyli Polskę południową i południowo-zachodnią. Działania te uzupełniają szereg przedsięwzięć technicznych, inwestycyjnych i serwisowych, które spółka prowadzi w celu poprawy sprawności i elastyczność sieci.

W skrajnym przypadku stwierdziliśmy czterokrotnie więcej zainstalowanych paneli fotowoltaicznych niż to zostało zgłoszone, rozplombowanie układu pomiarowego i zmienione zabezpieczenie przedlicznikowe z 20 A na 100 A.
Ewa Groń, Tauron Dystrybucja
Rośliny w zgodzie z fotowoltaiką. Zaskakujący pomysł PolakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas