Od ​1 października rolnicy mogą się ubiegać o dopłaty do fotowoltaiki

Aktualizacja

Od przyszłego miesiąca ma ruszyć nowa odsłona programu Agroenergia. Dzięki niemu rolnicy będą mogli ubiegać się o dotacje i pożyczki m.in. do instalacji paneli fotowoltaicznych w gospodarstwie, ale także do małych wiatraków, pomp ciepła i magazynów energii.

article cover
123RF/PICSEL

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że w ramach drugiej części programu rolnicy będą mogli otrzymać wsparcie finansowe do instalacji paneli fotowoltaicznych o mocy od 10 do 50 kW. Maksymalna dotacja wyniesie 25 tys. zł, a budżet programu to 200 mln zł.

Wiceszef NFOŚiGW Artur Michalski wyjaśniał dziś, że dotację będzie można uzupełnić o niskooprocentowaną pożyczkę z wojewódzkiego funduszu w wysokości 10 tys. zł, jeśli inwestycja będzie miała wiele komponentów, tzn. łączyć będzie panele PV, pompy ciepła i magazyny energii.

Resort klimatu wyjaśnia, że o dofinansowanie w ramach Agroenergii mogą się ubiegać osoby fizyczne, właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą osobiście gospodarstwo rolne.

O pomoc finansową mogą ubiegać się również osoby prawne, czyli właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych zawiera się pomiędzy 1 ha a 300 ha i co najmniej rok przed złożeniem wniosku o udzielenie dofinansowania prowadzą działalność rolniczą lub działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych.

W obowiązującym już naborze dotyczącym biogazowni rolniczych oraz małych elektrowni wodnych w ramach Agroenergii można otrzymać z kolei dotację w wysokości do 2,5 mln zł (do 50 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji). Nabór w tej sprawie potrwa do 20 grudnia lub do wyczerpania środków. Zainteresowani muszą złożyć wniosek w portalu beneficjenta, podobnie jak to wygląda w przypadku programu "Czyste powietrze".

Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas