Obajtek dla „Rz”: Neutralność klimatyczna Orlenu bliżej dzięki małemu atomowi
Inwestując w małe reaktory modułowe, Orlen redukuje swój ślad węglowy, co przybliża go do neutralności klimatycznej – mówił w rozmowie z „Rzeczpospolitą” prezes spółki, Daniel Obajtek.
"Dzięki wdrożeniu technologii mikro– i małych modułowych reaktorów jądrowych gospodarka stanie się niskoemisyjna, stabilna i innowacyjna. Dla Grupy Orlen to z kolei ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Rolą małych reaktorów jądrowych będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego. Pojedynczy reaktor o mocy 300 MWe może zapobiec emisji 0,3–2 mln ton dwutlenku węgla rocznie, w zależności od rodzaju zastępowanego paliwa" – powiedział prezes PKN Orlen.
Według szacunków, które podał Obajtek, połowa wydatków związanych z budową małych reaktorów modułowych może zostać w Polsce. "To dla nas bardzo ważne, bo przyczyni się do systematycznego wzmacniania rodzimej gospodarki. To również gwarancja krajowego bezpieczeństwa energetycznego, czyli pokrycia pełnego zapotrzebowania na energię" – powiedział.
Obajtek przypomniał, że Orlen wszedł do spółki z Synthos Green Energy, które z kolei podpisało list intencyjny z GE Hitachi odnośnie dostawy pierwszych reaktorów do Polski. "Dzięki podpisaniu umowy inwestycyjnej spółkę możemy założyć jeszcze w tym miesiącu. Jednocześnie zgłosimy do Komisji Europejskiej zamiar koncentracji. Zakładamy, że na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2022 r. będziemy mogli rozpocząć funkcjonowanie w modelu joint venture" – powiedział.
Zapytany o to, czy nie obawia się, że proces notyfikacji w Komisji Europejskiej może opóźnić realizację projektu, Obajtek odpowiedział, że nie. "To doświadczenie może nam tylko pomóc. Spółka joint venture z Synthos Green Energy będzie funkcjonować na zupełnie nowym rynku mikro– i małych reaktorów nuklearnych. Nie widzimy tu problemów z nadmierną koncentracją rynkową, tym bardziej że projektów reaktorów jest ponad 80. Sami już zauważyliśmy, że w prostych przypadkach decyzje KE zapadają szybko: decyzja o połączeniu PKN Orlen z Grupą Energa została wydana w dwa miesiące. Trochę dłużej zajęło KE podjęcie decyzji dotyczącej spółki Ruch, ale tutaj sprawa została przekazana do polskiego UOKiK-u" – odpowiedział spółki. Obajtek podkreślił, że technologie małych reaktorów są obecnie na etapie zaawansowanych pilotaży. Rozwija je co najmniej 86 podmiotów w 18 krajach świata.
Energetyka jądrowa ma być coraz tańszym źródłem wytwarzania energii. Zdaniem prezesa PKN Orlen, szacowany koszt produkcji 1 MWh energii elektrycznej będzie docelowo o około 30 proc. niższy niż energii z gazu.