Miasto z klimatem: Rusza nabór do drugiej edycji programu

Czyste powietrze, odbetonowanie miast oraz lepsze planowanie przestrzenne – to główne założenia programu "Miasto z klimatem". Ruszył nabór do jego drugiej edycji.

Kraków był jednym z laureatów 1. edycji konkursu "Miasto z klimatem"
Kraków był jednym z laureatów 1. edycji konkursu "Miasto z klimatem" Roman Polyanykpixabay.com

- Miasto z klimatem to zaproszenie dla burmistrzów miast, samorządów, organizacji pozarządowych i aktywistów by zadać pytanie w jakim mieście chcielibyśmy mieszkać. Żeby wizja miasta była spójna z planem klimatycznym i żeby w mieście łatwiej było żyć – powiedział Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.

Do tej pory w Polsce głównie skupiano się na kwestii emisji gazów cieplarnianych oraz odejściu od węgla. Jednak coraz częściej pojawiają się inicjatywy, które do zmian na rzecz ekologii angażują także obywateli i samorządy. Przykładem tego jest właśnie program „Miasto z klimatem”. Kurtyka podkreślił, że oprócz zmian dotyczących transformacji przemysłowej, należy zająć się innymi sferami. - Jesteśmy przekonani, że ta transformacja musi być głębsza i że musimy dostrzec szanse idące za głęboką przebudową dla naszych gospodarek właśnie na poziomie miast. To w miastach większość ludności świata będzie mieszkać – mówił szef resortu klimatu.

Projekt zakłada nagradzanie tych metropolii i miejscowości, które w ciągu ostatnich trzech lat zakończyły inwestycje, które miały pozytywny wpływ na środowisko i życie mieszkańców. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych inicjatyw były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji. 

W pierwszej edycji programu kapituła konkursu wyłoniła 10 laureatów. W kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców nagrodzono 6 metropolii. Z kolei w kategorii do 100 tys. mieszkańców nagrodzone zostały 4 miasta. Wśród nich był Brwinów, w którym m.in. wybudowano 26 km ścieżek rowerowych oraz energetycznie pasywną halę sportową. Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w hali w Brwinowie, burmistrz gminy opowiedział o jednym z projektów. - Stosujemy takie rozwiązania jak zielone przystanki autobusowe, które są obsadzone przepięknymi bluszczami. Odzyskujemy z nich wodę deszczową, mamy też panele solarne, które zapewniają energię. Wieczorem, kiedy ktoś przyjdzie na przystanek, ten będzie oświetlony. Można także podładować telefon. To już jest tworzenie wyższego poziomu klimatu, stosowanie rozwiązań, z których mogą korzystać nasi mieszkańcy – powiedział Arkadiusz Kosiński, burmistrza gminy Brwinów.

Na konferencji minister klimatu wymienił tegoroczne priorytety dla jego resortu. To jakość powietrza, transformacja energetyczna oraz miejska zieleń. Michał Kurtyka, podsumowując plany rządu w zakresie ekologii i klimatu zapowiedział powstanie ustawy, która ułatwi zmiany w tych kwestiach. - Chcielibyśmy w tym roku zebrać pozostałe elementy. Mamy postulaty dotyczące odbetonowania miast, partycypacji społecznej, uproszczenia ekologizacji transportu oraz planowania przestrzennego. Nie można myśleć o mieście z klimatem nie dotykając aspektów planowania przestrzennego. Wszystkie te kwestia są już przedmiotem zakrojonych na szeroką skalę dyskusji – zapowiedział Kurtyka.    

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas