KPO: 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie

Wodór ma pomóc nie tylko w transformacji polskiego przemysłu, ale i w magazynowaniu energii - powiedział wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

article cover
123RF/PICSEL

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano ponad 1 mld euro na inwestycje w innowacyjnych branżach związanych z zielonymi technologiami i około 800 mln euro na rozwój technologii wodorowych — poinformował Guibourge-Czetwertyński.

Podczas poniedziałkowej konferencji "Śląski Ład", poświęconej bezpieczeństwu surowcowo-energetycznemu w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu, wiceszef resortu klimatu i środowiska zapewnił, że także Krajowy Plan Odbudowy (KPO) będzie jednym z narzędzi wsparcia transformacji, zmierzającej do zbudowania w Polsce niskoemisyjnego systemu energetycznego.

- W Krajowym Planie Odbudowy uwzględniliśmy 800 mln euro inwestycji w rozwój nowych technologii związanych z produkcją wodoru, po to, żeby inwestować w przyszłość, w technologie, które są potrzebne dla modernizacji naszego przemysłu, również dla stworzenia rozwiązań związanych z magazynowaniem energii — wyjaśnił wiceszef resortu.

Jego zdaniem, stworzenie, w dłuższej perspektywie wielkoskalowych magazynów energii, których dziś w Polsce nie ma, jest jednym z wyzwań transformacji energetycznej, służących zapewnieniu stabilności systemu w sytuacji, gdy w miksie energetycznym będzie rósł udział źródeł odnawialnych.

Jednocześnie wiceminister podkreślił, że rząd planuje rozwój innych branż, związanych z transformacją naszej gospodarki, produkcją energii ze źródeł odnawialnych czy elektromobilnością. Guibourge-Czetwertyński przypomniał, że Polska jest m.in. największym eksporterem autobusów elektrycznych w Europie.

- Chcemy dalej inwestować w tym kierunku i w te sektory, tworząc miejsca pracy w regionach przemysłowych podlegających transformacji. Chcemy, by transformacja tworzyła nowe miejsca pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach związanych z zielonymi technologiami. W Krajowym Planie Odbudowy planujemy inwestycje w tych sektorach na ponad 1 mld euro w kilku projektach produkcyjnych, żeby pomóc rozwijać te nowe sektory — poinformował Guibourge-Czetwertyński. 

Wiceminister podkreślił, że transformacja musi być prowadzona tak, by zapewnić zarówno bezpieczeństwo dostaw energii, jak i bezpieczeństwo dostaw surowców do jej produkcji. Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada m.in. przyszłe oparcie systemu energetycznego o energetykę jądrową oraz odnawialną, m.in. energetykę wiatrową na morzu. Gaz ziemny ma być paliwem przejściowym, ułatwiającym skuteczne przejście od węgla do niskoemisyjnej energetyki.

Nie wiadomo jednak, jak długo Unia Europejska pozwoli nam bazować nasz system na gazie. Wiele będzie zależeć od krajów takich jak Hiszpania, której większość prądu pochodzi właśnie z gazu. 

Problemem mają być także rurociągu dla wodoru, ponieważ obecne instalacje gazu ziemnego w większości nie pozwalają przesyłać wodoru, a to może być problem podczas jego dystrybucji.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas