​KGHM wybuduje małe reaktory jądrowe

Zarząd KGHM zgodził się na zawarcie trójstronnego porozumienia dotyczącego budowy jądrowych źródeł energii. Umowa ma obowiązywać przez trzy lata.

article cover
Arkadiusz ZiółekEast News

"Zarząd KGHM Polska Miedź informuje, że w dniu dzisiejszym wyraził zgodę na zawarcie trójstronnego porozumienia pomiędzy KGHM Polska Miedź, NuScale Power LLC - producentem rozwijającym reaktory w technologii SMR (small modular reactors - małych reaktorów modularnych) i PBE Molecule - firmą doradczą, dotyczącego przygotowań do realizacji inwestycji polegającej na budowie jądrowych źródeł energii" - poinformowano w komunikacie spółki.

Umowa będzie obowiązywać do 23 września 2024 r.

Porozumienie dotyczy rozwoju technologii jądrowej w formie repoweringu istniejących turbin węglowych, lub rozwoju nowych źródeł energii jądrowej w formie SMR. Stworzonych ma być od 1 do 12 modułów, każdy o mocy 77 MW.

Realizacja projektu jest przewidziana do końca 2030 r. KGHM zakłada, że pierwszy reaktor zacznie funkcjonować rok wcześniej.

Reaktory w technologii SMR rozwijać będą PKN Orlen i ZE PAK, które w tym roku podpisały oddzielne umowy z Synthos. ZE PAK chce zbudować na terenie po eksploatacji węgla brunatnego od 4 do 6 reaktorów BWRX-300.

Choć sama koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się około 10 lat temu w Stanach Zjednoczonych, to do tej pory żaden nie został wybudowany. Pierwsze reaktory mają powstać najwcześniej w drugiej połowie tej dekady. 

Coroczny problem na polskich plażachINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas