Katowice przekażą mieszkańcom budki dla ptaków wykonane przez niepełnosprawnych

90 budek lęgowych dla ptaków, wykonanych przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną podczas warsztatów terapii zajęciowej przekaże nieodpłatnie mieszkańcom Urząd Miasta Katowice.

article cover
123RF/PICSEL

- Pomysł zakupu budek lęgowych to jedna z szeregu inicjatyw podejmowanych przez miasto w trosce o środowisko naturalne. Dbamy o zieleń, rewitalizując parki czy siejąc łąki. Pomagaliśmy  już jeżom, jako miasto hodujemy pszczoły, teraz przyszedł czas na ptaki. Bez wątpienia wartością dodaną tej akcji jest zaangażowanie w nią mieszkańców, a co więcej - wsparcie podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Niepełnosprawnych SPES - powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Akcja "WieszaMy budki dla dziuplaków" jest częścią projektu KATOobywatel, który służy budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. - W ramach projektu uruchomiliśmy dotąd m.in. dwie aplikacje Naprawmyto.pl i wCOP drzewo, zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego siania łąk, sprzątania dzielnic czy adoptowania donic. Teraz oddajemy w ich ręce budki lęgowe, z dołączoną instrukcją obsługi, żeby mogli sami je zawiesić, pomóc ptakom i cieszyć się ich sąsiedztwem - poinformowała koordynatorka projektów społecznych w Urzędzie Miasta w Katowicach Wioleta Niziołek-Żądło.

Inicjatywa narodziła się w wydziale promocji Urzędu Miasta Katowice, który kupił budki lęgowe przygotowane podczas warsztatów terapii zajęciowej, organizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Niepełnosprawnych SPES. Stworzyły je osoby z niepełnosprawnością intelektualną w ramach rehabilitacji.

- To jest dobrze rozumiana integracja, bo uczestnicy spotykają się z klientami, oferując im dobry produkt, nie raz w roku podczas kiermaszu, ale w ciągłej sprzedaży. Nasi stolarze uczą się potrzebnych umiejętności zawodowych, a część z nich jest już na poziomie instruktorskim. Zależało nam, żeby ta rehabilitacja była jak najbardziej zbliżona do pracy - wyjaśniła Monika Pinkowska ze Stowarzyszenia SPES. Dochód ze sprzedaży jest przeznaczany w całości na rehabilitację osób z niepełnosprawnością intelektualną, uczestników warsztatów.

Ornitolodzy od dawna zachęcają, by m.in za pomocą budek lęgowych pomagać ptakom gnieżdżącym się w dziuplach, czyli tzw. dziuplakom: sikorkom, mazurkom i innym. "Ubywa ich naturalnych siedlisk, w tym starszych drzew, z licznymi dziuplami. W ten sposób próbujemy im choć trochę zrekompensować straty spowodowane wycinkami" - powiedział Marcin Karetta z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Ornitolog przypomina, że w Katowicach żyje zaskakująco dużo ptaków, które chętnie zasiedlają m.in. zapadliska pogórnicze, a także starsze drzewostany, w tym buczyny. Miasto może się pochwalić m.in. lęgami bociana czarnego, żurawia, trzmielojada, a także niedawno odkrytego w  murckowskich lasach puszczyka uralskiego.

Pierwsza budka w ramach akcji trafiła już do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. Barbary w Katowicach. Po pozostałe można się zgłaszać, wysyłając maila na adres: katoobywatel@katowice.eu. W mailu należy wskazać planowaną lokalizację budki. Zgłoszenia będą przyjmowane do wyczerpania zapasów.

Budki wiesza się najczęściej na wysokości do 4 m nad ziemią - sikorki chętnie zasiedlają te zawieszone od 1,5 m nad ziemią, natomiast wróble wolą te zawieszone wyżej. Otwór wlotowy powinien być skierowany na wschód lub południowy wschód. Jeśli są sprzyjające warunki do lęgu, tzn. łagodna zima, wówczas ptaki mogą zasiedlać gniazda już od 15 marca - dotyczy to ptaków zimujących. Ptaki przylatujące do nas na okres lęgowy, jak muchołówka, mogą zasiedlać budki do połowy kwietnia. Po sezonie lęgowym budki należy wyczyścić. 

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas