Grenlandzki parlament za zakazem wydobycia uranu
Wydobycie uranu na Grenlandii nie będzie już możliwe. Zabiegali o to m.in. aktywiści klimatyczni.

Po latach kampanii parlament Grenlandii uchwalił ustawę zakazującą wydobycia uranu i nakazującą wstrzymanie rozwoju kopalni Kuannersuit - podała agencja Reuters. Znajduje się tam jedno z największych złóż metali ziem rzadkich na świecie.
Nowe prawo zakazuje wydobycia uranu o zawartości przewyższającej 100 części na milion. Światowe Stowarzyszenie Jądrowe uważa za bardzo niskogatunkowe.
Właścicielowi kopalni, firmie Greenland Minerals prawie udało się uzyskać zgodę od poprzedniego rządu na rozpoczęcie prac. Jednak wówczas przeważyły obawy o negatywne skutki środowiskowe. Przyjęta przez grenlandzki parlament ustawa zakazuje poszukiwania także innych minerałów radioaktywnych, takich jak tor.
Kuannersuit jest uznawane za drugie co do wielkości złoże metali rzadkich na świecie, które są wykorzystywane do produkcji elektroniki użytkowej i broni. Znajdują się tam także piąte co do wielkości złoża uranu na świecie.
Agencja Reuters zauważa, że z powodu coraz szybciej rozwijających się technologii związanych z odnawialnymi źródłami energii, potrzebne do produkcji pojazdów elektrycznych i turbin wiatrowych magnesy ziem rzadkich są coraz bardziej potrzebne. Z tego powodu USA wezwały swoich sojuszników do pomocy w zwiększeniu ich podaży.