Globalny Hub Metanowy pomoże osiągnąć krajom redukcję emisji
Kraje, które planują osiągnąć cele globalnego paktu metanowego, otrzymają fundusze z pierwszej transzy funduszy z Globalnego Hubu Metanowego, który będzie oferował dotacje i wsparcie techniczne.
Hub przekaże pierwsze 10 mln dolarów na pomoc 30 krajom w opracowaniu planów na okres trzech lat, aby do 2030 r. osiągnąć cel Globalnego Zobowiązania Metanowego, jakim jest wspólna redukcja emisji metanu o co najmniej 30 proc. w stosunku do poziomu z roku 2020 r.
Ponad 100 krajów przyłączyło się do działań prowadzonych przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską w celu zmniejszenia emisji tego silnego gazu cieplarnianego. Plan został oficjalnie przedstawiony podczas rozmów klimatycznych w Glasgow w listopadzie ubiegłego roku.
Wówczas ponad 20 największych instytucji filantropijnych przekazało prawie 300 milionów dolarów na rzecz centrum, które zapewni finansowanie i wsparcie dla krajów, które podpisały zobowiązanie, aby pomóc im w gromadzeniu danych, opracowaniu zasad i nabyciu technologii umożliwiających śledzenie emisji metanu.
Metan ogrzewa planetę
Metan jest gazem cieplarnianym i największą po dwutlenku węgla (CO2) przyczyną zmian klimatycznych. W kilku ostatnich raportach podkreślono, że rządy muszą rozprawić się z metanem, aby ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza, co jest celem paryskiego Porozumienia klimatycznego.
"Ograniczanie emisji metanu staje się coraz pilniejsze, ponieważ jesteśmy świadkami jego wpływu na obecne ocieplenie" - powiedział Marcelo Mena, dyrektor generalny Hubu i były minister środowiska Chile. "Zmniejszenie emisji metanu o 45 proc. pozwoli nam zapobiec ociepleniu o 0,3 stopnia do 2040 roku" - stwierdził.
Czytaj też: Ukryte zanieczyszczenia. Przemysł paliw kopalnych emituje o 70 proc. więcej metanu, niż oficjalnie twierdzi
Inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do niepewności wokół globalnych zobowiązań klimatycznych, ponieważ kraje zależne od Rosji starają się zrekompensować utratę eksportu gazu i ropy, a Stany Zjednoczone dążą do zwiększenia eksportu skroplonego gazu ziemnego (LNG).
Specjalny wysłannik USA ds. zmian klimatycznych John Kerry powiedział jednak, że jest przekonany, że kraje mogą osiągnąć swoje cele w zakresie metanu. "Myślę, że uda nam się przekroczyć cel 30 procent" - powiedział Kerry w wywiadzie dla Reutersa. "To dlatego, że myślę, że mamy wystarczającą masę krytyczną, aby łącznie przebić cel 30 procent".