Francja: Najwyższy sąd administracyjny nakazał państwu respektowanie zobowiązań klimatycznych

Francuski rząd musi przestrzegać zobowiązań klimatycznych i naprawić szkody powstałe w środowisku - orzekła Rada Stanu. To kolejna decyzja sądu w sprawie polityki klimatycznej Paryża.

Zanieczyszczone jest m.in. powietrze w Paryżu
Zanieczyszczone jest m.in. powietrze w Paryżu 123RF/PICSEL

Państwo pozwały organizacje pozarządowe, które zajmują się kwestiami ekologii. Francja jest jednym z krajów, w których aktywiści korzystają ze ścieżek prawnych, aby wymusić na rządzie przyspieszenie działań na rzecz walki z ociepleniem klimatu.

"Wygraliśmy. Państwo nie tylko musi nadgonić opóźnienia, ale i naprawić jakiekolwiek szkody" - napisał na Twitterze Cecile Duflot, dyrektor Oxfam France. Do tej pory rząd nie wydał komentarza.

Państwo, oprócz Oxfam, pozwał m.in. także Greenpeace.

"Francuski rząd został skazany. Jego bezczynność w kwestii zmiany klimatu została w dużej części ukarana" - napisał na Twitterze dyrektor Greenpeace France Jean-Francois Julliard.

Rada Stanu, która jest najwyższym sądem administracyjnym we Francji, nakazała rządowi powziąć wszelkie konieczne działania, aby naprawić szkody w ekologii i najpóźniej do końca 2022 r. zapobiec pogorszeniu sytuacji - wynika z treści wyroku, do którego dotarł Reuters.

To nie pierwsza taka decyzja Rady Stanu. W sierpniu sąd nałożył grzywnę 10 mln euro na państwo za to, że nie podjęło wystarczających kroków, aby poprawić jakość powietrza. Wówczas agencja AFP pisała, że była to największa suma, jaką francuski rząd musi zapłacić za zatruwanie środowiska. Sąd skazał państwo za podwyższone stężenie pochodzących głównie z aut tlenków azotu w pięciu regionach, w tym Paryżu oraz Marsylii.

Aktywiści klimatyczni w Europie zaczęli pozywać rządy i samorządy za nieprzestrzeganie zobowiązań klimatycznych i zanieczyszczanie środowiska. W kwietniu niemiecki sąd najwyższy orzekł, że do końca przyszłego roku rząd federalny musi znowelizować prawo klimatyczne i zawrzeć w nim plan, jak prawie całkowicie wyeliminować emisję dwutlenku węgla do 2050 r. Z kolei pod koniec 2019 r. holenderski sąd najwyższy polecił rządowi przyspieszenie walki z ociepleniem klimatu i szybszą redukcję emisji gazów cieplarnianych.

Niedawno Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze oraz dwoje mieszkańców stolicy pozwało władze województwa mazowieckiego w sprawie polityki antysmogowej. Zdaniem organizacji pozarządowych i mieszkańców, władze samorządu muszą podjąć zdecydowane działania na rzecz poprawy jakości powietrza w stolicy i w całym województwie.

Szczyt klimatyczny w Glasgow. Ostatnia szansa na neutralność klimatyczną?eNewsroomeNewsroom
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas