Do końca roku wymiana kopciuchów w stolicy. Postępy są powolne

Organizacja Warszawski Bez Smogu podaje, że od początku roku w Warszawie zlikwidowano zaledwie… osiem takich pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno. Do wymiany pozostało więc ich jeszcze ponad 10 tysięcy, w tym 479 w zasobach Urzędu Miasta Warszawa.

Zanieczyszczenie powietrza zabija co roku w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi.
Zanieczyszczenie powietrza zabija co roku w Polsce dziesiątki tysięcy ludzi.Wojciech Strozyk/REPORTEREast News

Z dopłat UM Warszawa nie zlikwidowano w tym czasie w stolicy ani jednego kotła, natomiast z programu dotacyjnego "Czyste Powietrze" - osiem sztuk. Urząd Miasta podaje, że do 25 marca rozpatrzono pozytywnie 513 wniosków o wymianę kotła.

- Jest podobnie jak na początku roku 2021, kiedy to od stycznia do czerwca wymieniono tylko 61 sztuk. W tej chwili wymian kotłów praktycznie nie ma, bo trudno liczbę osiem traktować poważnie. Tak mała liczba wymian w dwumilionowym mieście pokazuje, że problem likwidacji "kopciuchów" urasta do rangi problemu nierozwiązywalnego. Wygląda na to, że dla Warszawy i jej mieszkańców kopciuchy są w tej chwili zupełnie nieistotne - komentuje Sylwia Jedyńska z Warszawy Bez Smogu.

Jak pokazuje licznik kopciuchów, do zakończenia wymiany 10 803 kotłów w Warszawie pozostało jeszcze 275 dni.

Przemysław Białkowski Podcast: SmogStowarzyszenie Program Czysta Polska

Kary za brak wymiany

Zgodnie z obowiązującą na Mazowszu Uchwałą Antysmogową wszystkie te kotły, zarówno prywatne, jak i miejskie, muszą zostać wyłączone z użytkowania do 1 stycznia 2023 r. Sankcją za posiadanie takiego kotła po tym terminie będzie mandat do 500 zł lub nawet grzywna sądowa do 5 tys. zł.

Licznik kopciuchów umieszczony jest w centrum Warszawy. Na ekranie reklamowym LED wyświetla aktualizowane dane na temat liczby warszawskich "kopciuchów" oraz liczby dni jaka pozostała do zakończenia ich wymiany. Ekranowi LED towarzyszy strona internetowa Licznik Kopciuchów, na której można dowiedzieć się o dostępnych dopłatach do wymiany kotłów i obowiązującej uchwale antysmogowej.

Licznik "kopciuchów" powstał dzięki wsparciu Państwa Agnieszki i Przemysława Gacek oraz Grupy Pracuj. Ekran LED jest zlokalizowany w Warszawie, przy rondzie Dmowskiego, na dachu dawnego budynku Cepelii. Kampania powstała z inicjatywy aktywistów inicjatyw: Warszawa Bez Smogu, Smog Wawerski i Polski Alarm Smogowy.

Polski Alarm Smogowy
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas