Chiny ostro odpowiadają na zarzuty KE. Chodzi o turbiny wiatrowe

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Dochodzenie wszczęte przez Komisję Europejską w sprawie subsydiowania przez rząd w Pekinie dostawców turbin wiatrowych zakłóca "wzajemnie korzystną współpracę" między Pekinem a Brukselą, a Chiny "zdecydowanie się im sprzeciwiają" – oświadczyło w czwartek chińskie ministerstwo handlu.

Chiny odpowiedziały na zarzuty Unii Europejskiej, która wszczęła postępowanie przeciw Pekinowi. KE zarzuca chińskim producentom niesprawiedliwe rządowe subsydia
Chiny odpowiedziały na zarzuty Unii Europejskiej, która wszczęła postępowanie przeciw Pekinowi. KE zarzuca chińskim producentom niesprawiedliwe rządowe subsydia123RF/PICSEL

Resort zarzucił Unii "lekkomyślne zniekształcenie definicji subsydiów" oraz "brak otwartości i przejrzystości w standardach proceduralnych podczas dochodzenia", określając to "aktem protekcjonistycznym, który szkodzi równym szansom w imię uczciwej konkurencji".

Chiny odpowiadają na zarzuty KE ws. turbin wiatrowych

Uwagi te padły w nocie opublikowanej po środowym spotkaniu pomiędzy niewymienionym z nazwiska urzędnikiem Biura Środków Zaradczych w Ministerstwie Handlu z Maritnem Lukasem, szefem dyrekcji ochrony handlu Komisji Europejskiej.

Urzędnik zwrócił uwagę, że wszystkie dochodzenia wszczęte do tej pory przez UE są skierowane przeciwko chińskim przedsiębiorstwom związanym z odnawialnymi źródłami energii, co "poważnie zaszkodzi zaufaniu firm do prowadzenia inwestycji i współpracy handlowej w UE".

"Chiny wyrażają swoje silne niezadowolenie i zdecydowany sprzeciw oraz wzywają stronę europejską do natychmiastowego zaprzestania i skorygowania niewłaściwych praktyk" - napisano w nocie.

Komisja Europejska wszczęła postępowanie w sprawie chińskich dostawców turbin wiatrowych w Hiszpanii, Grecji, Francji, Rumunii i Bułgarii - ogłosiła we wtorek wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

"Nie możemy sobie pozwolić na to, by to, co stało się z panelami słonecznymi, powtórzyło się w przypadku samochodów elektrycznych, elektrowni wiatrowych czy niezbędnych czipów" - zauważyła. Wezwała kraje G7 do wprowadzenia "kryteriów wiarygodności" wobec dostawców technologii.

Polski sposób na recykling turbin wiatrowychPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas