Buda: Zmiany w Krajowym Planie Odbudowy

​Po zakończeniu konsultacji społecznych Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej pracuje na ostateczną wersją Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformował wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej
Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnejPrzemek Swiderski/Gallo Images PolandGetty Images

"Chcieliśmy poznać opinie Polaków o projekcie, który przygotowaliśmy. Zainteresowanie dokumentem było duże. Odbyliśmy dziesiątki godzin inspirujących rozmów. Teraz pracujemy nad ostateczną wersją KPO" - powiedział, cytowany w komunikacie resortu, Buda.

Zaznaczył, że "rząd wywalczył na szczycie Rady Europejskiej największe w historii UE środki dla Polski". "Prawie 24 mld euro z Funduszu Odbudowy zostanie przeznaczone na dotacje, które chcemy zainwestować m.in. w ochronę zdrowia, transformację w kierunku zielonej gospodarki, innowacje, ekologiczny transport czy cyfryzację" - dodał.

Resort poinformował, że w spotkaniach konsultacyjnych uczestniczyło ponad 10 tys. uczestników online, nadesłano 5,5 tys. opinii przez formularz na stronie internetowej. Opinie są obecnie analizowane przez grupę ekspertów z MFiPR.

Resort wskazał, że mimo dużej liczby opinii i trwających wciąż analiz są już decyzje o pierwszych zmianach. Dzięki zmianom, organizacje społeczne będą uwzględnione w KPO, jako beneficjenci, ale też w procesie wdrażania i monitorowania środków KPO. Wprowadzone zostaną działania dedykowane osobom z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunom, zwiększona zostanie pula środków dla przedsiębiorczości, w tym na rozszerzenie działalności. Zwiększona zostanie też pula dla wszystkich miast w części dedykowanej "Zielonym i odpornym miastom", więcej będzie środków na zeroemisyjny transport w miastach, co umożliwi inwestycje nie tylko w tabor autobusowy, ale również szynowy np. tramwaje.

Krajowy Plan Odbudowy to program reform i projektów strategicznych, którego celem jest odbudowa gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią, ale również jej wzmocnienie i uodpornianie na ewentualne, kolejne kryzysy.

Powstanie KPO wynika z utworzenia Europejskiego Instrumentu Odbudowy i Wzmacniania Odporności (Recovery and Resilience Facility - RRF), który przewiduje 750 mld euro pomocy dla państw członkowskich. Polska ma otrzymać 23,9 mld euro bezzwrotnych grantów i 34,2 mld euro w formie ewentualnych pożyczek. Zgodnie z harmonogramem prac Polska powinna przedstawić Komisji Europejskiej KPO do końca kwietnia.

PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas