Biegun Północny - rosyjski statek badawczy o oryginalnej konstrukcji

Rosjanie z powodzeniem zwodowali swoją najnowszą myśl technologiczną – potężny statek badawczy nazwany „Biegunem Północnym”. Potężna jednostka o charakterystycznym wyglądzie ma być na stałe umieszczona na wysokich wodach arktycznych.

"Biegun Północny" - materiały prasowe/aoosk.ru
"Biegun Północny" - materiały prasowe/aoosk.rumateriały prasowe

"Biegun Północny" to jedna z największych obecnie istniejących platform naukowych, która trafi na skute lodem wody arktyczne. Statek o oryginalnie zaprojektowanym, okrągłym i wysokim kadłubie został wykonany ze specjalistycznej stali o wysokiej wytrzymałości.

Choć jednostka nie jest lodołamaczem, turbinowy silnik umożliwia poruszanie się po lekkim lodzie z prędkością dochodzącą do 10 węzłów. Gigantyczny okręt może się ponadto poszczycić wypornością wynoszącą blisko 10 225 ton oraz niebagatelnymi rozmiarami: długością kadłuba wynoszącą niemal 100 metrów i szerokością 23 metrów.

Statek został zbudowany dla Federalnej Służby Hydrometeorologii i Monitoringu Środowiska. Jego głównym celem będzie zastąpienie corocznych, dryfujących stacji badawczych, które obecnie z powodu ocieplenia klimatu i topnienia lodowców musiały przerwać swoje misje. Samobieżna, chroniona przed lodem i zapewniająca komfortowe warunki dla długiego pobytu platforma, ma umożliwić kontynuowanie badań nad Oceanem Arktycznym.

"Biegun Północny" jest także zoptymalizowany pod kątem autonomii i wytrzymałości. Odnosi się to bezpośrednio do możliwości pracy statku przez dłuższy czas, niezależnie od misji zaopatrzeniowych.

Te mają być dostarczane za pośrednictwem przepływających lodołamaczy lub drogą powietrzną. Statek posiada bowiem lądowisko dla helikoptera Mi-8AMTSh-VA, który został specjalnie dostosowany do operacji w regionie Arktyki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas