Pudel
Większości osób pudle kojarzą się w wystawami i eleganckimi pokazami. Mało kto jednak wie, że początkowo wykorzystywano je podczas polowań na dzikie ptactwo wodne. Te średniej budowy psy z kędzierzawą szatą wywodzą się bowiem od myśliwskiej rasy barbet. Z leśnych polan i podmokłych łąk przeniosły się na salony prawdopodobnie za sprawą swojego przyjaznego i wesołego usposobienia oraz nietuzinkowego wyglądu.
Pudel - najważniejsze informacje
Pudle wykorzystywano w przeszłości w czasie polowań. Dziś psy te pełnią głównie funkcje ozdobne. Często biorą też udział w różnego rodzaju zawodach związanych z tropieniem i posłuszeństwem. Ponadto startują w dyscyplinach takich jak agility, flyball, frisbee i dogtrekking. Używano ich również w trakcie pokazów cyrkowych. Zdarza się również, że pudle stają się przyjaciółmi człowieka i uczestniczą w życiu rodzinnym.
Pudel to idealny pies do towarzystwa
Pudle są idealnymi psami do towarzystwa. Przeważnie tolerują inne zwierzęta domowe i dzieci. Bardzo szybko się uczą i chętnie uczestniczą w różnych aktywnościach. Potrafią przyswajać nawet bardzo skomplikowane sztuczki. Wykazują inteligencję, ale też wrażliwość i lojalność. Pozostają oddane jednemu właścicielowi i mogą bywać o niego zazdrosne. Ich usposobienie można określić jako żywiołowe.
Łatwo adaptują się do różnych sytuacji. Zdarza się, że samce nie tolerują innych psów płci męskiej.
Jak wygląda pudel?
Pudle to psy średniej budowy wyróżniające się kędzierzawą szatą — sznurową lub lokowatą. Ich włos jest obfity i ma delikatną, wełnistą strukturę. Maść pudli pozostaje jednolicie czarna biała, brązowa, srebrna lub płowa.
- Głowa: wyrazista, o prostych konturach, proporcjonalna do tułowia. Patrząc z góry, czaszka powinna być owalna w osi długiej i odrobinę wypukła z profilu. Łuki brwiowe mają być umiarkowanie zaznaczone i pokryte sierścią. Nos dobrze rozwinięty, u osobników z czarnym, białym i srebrnym umaszczeniem powinien być czarny, a u psów brązowych — brązowy. Oczy wyrażają zainteresowanie, są osadzone na wysokości stopu i delikatnie skośne, mają kształt migdała. Uszy długie, opadające wzdłuż policzków.
- Szyja: mocna, delikatnie łukowata poniżej karku.
- Tułów: proporcjonalny, grzbiet krótki, klatka piersiowa owalna w przekroju, szeroka w części grzbietowej.
- Ogon: osadzony dość wysoko.
- Kończyny przednie: idealnie proste i ułożone równolegle, dobrze umięśnione. Przednie łapy zwarte, niewielkich rozmiarów, palce dobrze wysklepione.
- Kończyny tylne: równoległe, umięśnione i silne. Tylne łapy zbudowane tak, jak przednie.
Jakie są rodzaje pudli?
W obrębie rasy pudel wyróżnia się kilka odmian różniących się rozmiarem.
- Pudel duży — osiąga od 46 do 60 cm. Powinien przypominać pudla średniego i zachowywać jego cechy.
- Pudel średni — dorasta do wysokości od 35 do 45 cm.
- Pudel miniaturowy — ma od 28 do 35 cm. Musi być pomniejszoną kopią pudla średniego, zachowując zbliżone proporcje. Nie powinien mieć żadnych cech skarłowacenia.
- Pudel toy — ma od 24 do 28 cm. Przypomina nieco pudla miniaturowego i ma podobne proporcje. Nie może mieć żadnych oznak skarłowacenia.
Czy pudel jest trudnym psem?
Pudle w czasie polowań wykazywały się zaciętością i uporem. W warunkach domowych są jednak zupełnie inne. „Na salonach” stają się towarzyskie, przyjazne i uczuciowe. Uwielbiają pieszczoty. Nie wykazują też agresywnych zachowań wobec obcych.
Jak długo żyje pudel miniaturowy?
Pudel miniaturowy żyje od 13 do 15 lat.
Czy pudel szczeka?
Pudle uznaje się za dość hałaśliwe, jednak nigdy nie szczekają one bez powodu. Przyczynami głośnego zachowania mogą być np. niespodziewany i donośny dźwięk, samotność, nuda lub niedostateczna ilość uwagi od właściciela.
Jaka jest różnica między pudlem miniaturowym a pudlem toy?
Pudel toy jest co do zasady mniejszy i lżejszy niż miniaturowy. Ten pierwszy waży 3-4 kg, a drugi nieco więcej — 4-7 kg.