Skażenie ołowiem napędza przestępczość

Większa ekspozycja na ołów w dzieciństwie wiąże się z większym prawdopodobieństwem popełniania czynów przestępczych. Nowe badanie wskazuje na związek kontaktu z zanieczyszczeniami i aspołecznych zachowań. Naukowcy nie są jeszcze pewni, czy pierwiastek powoduje przestępcze zachowania, czy jest z nimi powiązany w inny sposób.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Skażenie ołowiem napędza przestępczość
Skażenie ołowiem napędza przestępczość123RF/PICSEL

Najnowsze opracowanie, oparte na przeglądzie 17 wcześniejszych badań wskazuje, że im większe jest narażenie na skażenie ołowiem w dzieciństwie lub podczas ciąży, tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie angażować się w zachowania przestępcze jako nastolatek czy dorosły.

"Dowody wskazują na wzrost ryzyka zachowań przestępczych wiele lat później" stwierdza Maria Jose Talayero z George Washington University w Waszyngtonie.

Przestępcy i zanieczyszczenia

Talayero i jej współpracownicy przeanalizowali 17 badań dotyczących związku zanieczyszczeń ołowiem i przestępczości, przeprowadzonych na całym świecie, w tym w USA, Szkocji, Brazylii, RPA i Nowej Zelandii. Badania różniły się znacznie pod względem metodologii i wyników.

W kilku nie znaleziono żadnych związków między ekspozycją na ołów a przestępczością. Większość jednak wykazała, że istnieje korelacja między kontaktem z zanieczyszczeniami ołowiem w dzieciństwie a późniejszymi aresztowaniami lub przestępczymi czy agresywnymi zachowaniami.

Talayero podkreśla jednak, że choć korelacja jest wyraźna, to nie ma na razie mocnych dowodów na to, że zanieczyszczenia i przestępczość łączy bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy. "Na zachowania przestępcze składa się bardzo wiele czynników, więc naprawdę trudno to udowodnić", stwierdza.

Ołów nadal groźny

W wielu krajach zanieczyszczenia ołowiem spadły, głównie z powodu usunięcia dodatków ołowiu z benzyny.  Szacuje się jednak, że w krwi ⅓ dzieci na całym świecie poziom ołowiu utrzymuje się powyżej 5 mikrogramów na decylitr, co może skutkować obniżoną inteligencją, trudnościami behawioralnymi i problemami w nauce. Skutki są nieodwracalne.

Przykładowo w Meksyku głównym źródłem zanieczyszczenia jest ołów dodawany do szkliwa na ceramice. Inne źródła obejmują ołowiane rurociągi, odpady elektroniczne czy jedzenie ptaków zastrzelonych przy pomocy ołowianego śrutu. 

Kanał Augustowski ma już 200 lat. To perła polskiej inżynieriiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas