Zwolennicy teorii spiskowych straszą meteorologów. Nie wierzą w zmiany klimatu
W wielu regionach Europy i świata dochodzi do coraz częstszych ekstremalnych zjawisk pogodowych. Informują o nich agencje meteorologiczne. W związku ze swoją rolą spotykają się z falą krytyki oraz groźbami przesyłanymi przez negacjonistów klimatycznych. M.in. hiszpański AEMET otrzymuje coraz więcej gróźb od denialistów klimatycznych.
Nadużycia i nękanie "zawsze się zdarzały" - powiedziała CNN Estrella Gutiérrez-Marco, rzeczniczka hiszpańskiej agencji AEMET. W związku z ekstremalną suszą, jaka nawiedziła dużą część Hiszpanii, w wielu regionach brakuje wody. Hiszpański rząd nazwał suszę “narodowym problemem". Z powodu upałów wywołanych globalnym ociepleniem, Hiszpania wprowadzi też zakaz pracy na powietrzu.
Kłopoty z pogodą zbiegły się w czasie z falą nienawiści wylaną na ekspertów z dziedziny pogody i klimatu. Naukowcy zaczęli otrzymywać więcej gróźb za pośrednictwem internetu i nie tylko. Ich nadawcami są tzw. negacjoniści klimatyczni, czyli ci, którzy nie wierzą w zmiany klimatu i upatrują w nich teorii spiskowych.
Nie wierzą w zmiany klimatu
W kwietniu AEMET opublikował komunikat z prośbą o zatrzymanie fali nękania. Interweniował rząd, a hiszpańska minister ds. ekologii napisała na Twitterze, że nienawiść jest podsycana przez zwolenników teorii spiskowych i kłamców, którzy regularnie publicznie twierdzą, że zmiany klimatu nie istnieją.
Jednak, jak zaznacza CNN, nękanie meteorologów nie jest zjawiskiem ograniczonym do Hiszpanii. Podobne “przygody" z trollami klimatycznymi miała też Wielka Brytania, Francja, Australia i Stany Zjednoczone. Tamtejsze agencje pogodowe często spotykają się z niedowierzaniem w globalne ocieplenie.
Francuscy meteorolodzy z Météo France zostali m.in. oskarżeni o wyolbrzymianie suszy i upałów. Naukowcy twierdzą, że użytkownicy obwiniają ich też za ukrywanie “prawdy" o manipulowaniu pogodą.