Polski Alarm Smogowy apeluje do premiera i rządu. Padło 7 postulatów

Finansowanie programu "Czyste Powietrze" nadal nie jest pewne, a walka ze smogiem może mocno wyhamować - ostrzega Polski Alarm Smogowy. Organizacja przedstawiła siedem postulatów - antysmogowych zadań - które stawia przed nowym rządem i premierem Donaldem Tuskiem w ramach walki o lepsze powietrze w Polsce. Aktywiści podkreślają, że smog to problem ponadpartyjny i zapowiadają, że będą z niego rozliczać także obecną władzę.

Polski Alarm Smogowy zaapelował do rządu i premiera Donalda Tuska o skuteczniejszą walkę ze smogiem
Polski Alarm Smogowy zaapelował do rządu i premiera Donalda Tuska o skuteczniejszą walkę ze smogiemJakub Wojajczyk/East News/THIERRY MONASSE/REPORTERINTERIA.PL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mimo apelu, który organizacje pozarządowe wystosowały na początku roku, przyszłość pieniędzy na program "Czyste Powietrze" nadal jest niepewna. Ministra klimatu Paulina Hennig-Kloska zapewniała, że problem zostanie rozwiązany w najbliższym czasie. Brakuje jednak długofalowego planu finansowania, a polskie rodziny nadal czekają na pieniądze na wymianę pieców.

Czyste Powietrze nadal bez systemowego wsparcia

Nowe szacunki Polskiego Alarmu Smogowego wskazują, że już w maju dziura w budżecie "Czystego Powietrza" może wynieść grubo ponad 1 mld zł. - Problem narasta z prędkością 100 mln zł tygodniowo. Nie da się tego zasypywać bez przerwy - mówi Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.

- Potrzeba rozwiązań systemowych, budżetowych, które doprowadzą do tego, że ten program będzie miał stabilne finansowanie i nie trzeba będzie o tym dyskutować co tydzień czy co miesiąc - dodaje Piotr Siergiej. - Jeżeli rząd nie rozwiąże tego problemu, będzie się musiał liczyć z potężnym sprzeciwem społecznym.

Jeśli chodzi o program "Czyste Powietrze", organizacja będzie współpracować z Ministerstwem Klimatu i Środowiska (spotkanie z resortem w tej sprawie jest już zaplanowane). Zaapelowano jednak także do premiera Donalda Tuska i całego rządu w sprawie ogólnego planu walki ze smogiem w Polsce.

Polski Alarm Smogowy przedstawił 7 zadań dla rządu pod kątem walki ze smogiem. Jak wyliczono, ich spełnienie pozwoli ograniczyć liczbę zgonów w Polsce o 21 tys. rocznie
Polski Alarm Smogowy przedstawił 7 zadań dla rządu pod kątem walki ze smogiem. Jak wyliczono, ich spełnienie pozwoli ograniczyć liczbę zgonów w Polsce o 21 tys. rocznieJakub WojajczykINTERIA.PL

Siedem antysmogowych zadań dla rządu Donalda Tuska

Plan ten skupia się na siedmiu postulatach i zadaniach dla nowego rządu. Chodzi o:

  • programy dofinansowania termomodernizacji budynków;
  • wprowadzenie regulacji prawnych odnośnie emisji z ogrzewania;
  • mechanizmy rozliczania energii wspierające czyste źródła energii;
  • rozwój Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków;
  • miasta bez smogu transportowego (m.in. rozwijanie i wspieranie stref czystego transportu);
  • reformę inspekcji ochrony środowiska;
  • pomiar smogu - rozwój państwowego monitoringu powietrza (m.in. więcej czujników).

Polski Alarm Smogowy zapowiada, że w październiku opublikuje pierwszą ocenę działań rządu pod kątem walki ze smogiem. - Mamy nadzieję, że deklaracje które złożył rząd premiera Tuska w zakresie walki ze smogiem będą traktowane poważnie i już wkrótce będziemy obserwować pierwsze efekty - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

- Walczymy o dostęp mieszkańców i mieszkanek Polski do czystego powietrza. Realizacja siedmiu zadań poprawi kondycję zdrowotną naszego społeczeństwa i ograniczy liczbę przedwczesnych zgonów powodowanych przez zanieczyszczenia o co najmniej 21 tysięcy rocznie - dodaje Andrzej Guła.

Program "Czyste Powietrze". Zabrakło pieniędzy, co dalej?SCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas