Czyste Powietrze zostanie wstrzymane? "Skandaliczny pomysł"
NFOŚiGW podjął decyzję o wstrzymaniu programu "Czyste Powietrze" - informuje Polityka Insight. Największy polski program wymiany kopciuchów miałby zostać wstrzymany ze względu na zatory w płatnościach w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska. "To skandaliczny pomysł" - ocenia Polski Alarm Smogowy. Doniesienia w rozmowie z Zieloną Interią skomentowało NFOŚiGW.
Jak podaje Polityka Insight, w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zapadła decyzja o wstrzymaniu programu "Czyste Powietrze" wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów).
"Czyste Powietrze" wstrzymane? Media alarmują
Powodem takiej decyzji mają być zatory płatnicze w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska, które odpowiadają za obsługę klientów programu. Najnowsze dane mówią, że w programie złożono już ponad 1 mln wniosków, przy czym podpisano 816 tys. umów z beneficjentami.
Polski rząd i resort klimatu zapowiedziały, że "Czyste Powietrze" w 2025 r. przejdzie gruntowne zmiany. Wykryto, że w programie pojawia się wiele nadużyć i dofinansowanie często trafia do osób, które wcale go nie potrzebują. Cały czas niepewna jest też przyszłość finansowania wymiany kopciuchów.
"Zatrzymanie programu 'Czyste Powietrze' ma być receptą na jego naprawę?" - pyta retorycznie Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. "To skandaliczny pomysł, którego nie da się obronić. Po roku działań rządowi wciąż brakuje koncepcji, jak usprawnić i przyspieszyć obsługę gospodarstw domowych".
"To bardzo zła wiadomość dla wielu właścicieli domów jednorodzinnych, które w dobie wysokich cen energii decydują się na docieplenie domu w celu obniżenia rachunków" – dodaje Andrzej Guła. Polski Alarm Smogowy potwierdza, że w programie konieczne są zmiany, ale nie chodzi o ściganie oszustów, a ograniczenie biurokracji. To pozwoliłoby uniknąć zatorów - argumentują aktywiści.
Co z programem "Czyste Powietrze"? Mamy komentarz NFOŚiGW
O to, czy planowane jest wstrzymanie przyjmowania wniosków w programie "Czyste Powietrze" zapytaliśmy jego operatora, czyli NFOŚiGW. Fundusz odpowiedział wymijająco. Zapewniono nas, że "wszystkie wnioski złożone w programie Czyste Powietrze zostaną rozpatrzone", ale nie odpowiedziano, czy planowana jest przerwa w ich składaniu.
Program "Czyste Powietrze" przejęliśmy po poprzednikach z niską efektywnością i dużą liczbą nadużyć. Dlatego w tym roku skupiliśmy się na jego naprawie, aby faktycznie doprowadzał do niższych rachunków dla gospodarstw domowych. Ma on służyć przede wszystkim społeczeństwu, a nie narażać ludzi na "rachunki grozy"
Program Czyste Powietrze dofinansowuje wymianę starych kotłów, tzw. kopciuchów od 2018 r. Po ponad pięciu latach działania programu złożono już milion wniosków na zwrot kosztów docieplenia budynków i likwidacji starych kotłów. Popularność programu rośnie: w samym 2024 r. liczba złożonych wniosków najprawdopodobniej przekroczy ćwierć miliona.