Reklama

W aplikacji mObywatel można zgłaszać zanieczyszczanie środowiska

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba poinformował, że w aplikacji mObywatel można zgłaszać konieczność interwencji w sprawie zanieczyszczania środowiska, np. nielegalnymi odpadami czy ściekami. Możliwość składania donosów będzie dostępna dla wszystkich siedmiu milionów użytkowników aplikacji.

Zgłaszanie nielegalnych miejsc składowania odpadów czy nielegalnych zrzutów ścieków jest dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od ponad roku. Niedawno dodano do formularza także opcję lokalizacji GPS, aby dokładniej wskazywać miejsca zanieczyszczenia środowiska.

Przez aplikację mObywatel będzie można zgłaszać m.in. dzikie wysypiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poszło jeszcze o krok dalej i wdrożyło formularz "Zgłoś interwencję" również do aplikacji mObywatel, z której korzysta siedem milionów Polek i Polaków.

Reklama

"Aż siedem mln użytkowników aplikacji mObywatel może skorzystać z opcji zgłoszenia różnego rodzaju zagrożeń dla środowiska jak np. porzucenie odpadów" - poinformował wiceminister resortu Jacek Ozdoba. Jak dodał, pierwsze zgłoszenie wpłynęło zaraz po uruchomieniu tej możliwości. Od uruchomienia funkcji 20 października do 10 listopada pojawiło się już 114 zgłoszeń.

Internetowe zgłoszenia przynoszą efekt

"Poprzez rozszerzenie funkcjonalności o wiele łatwiejsze będzie przesyłanie zgłoszeń na pomocą telefonu komórkowego, a także w sytuacji, gdy np. zauważymy porzucone odpady w lesie i nie jesteśmy w stanie wskazać konkretnych danych adresowych" - zapewnił wiceminister Jacek Ozdoba.

Co roku w Polsce usuwanych jest nawet 10 tys. dzikich wysypisk. Od ponad roku zgłoszenia wpływają do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska także przez internetowy formularz. Do tej pory inspektorzy zweryfikowali już ponad 2,3 tys. takich donosów. 

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy