System kaucyjny nie ruszył, a już ma być poprawka. Wiceministra mówi jasno
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Przepisy wdrażające do Polski system kaucyjny będą znowelizowane - zapowiedziała w środę wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska. Podkreśliła jednocześnie, że kaucje - tak jak założono - miałyby ruszyć od 1 stycznia 2025 r. Nowelizacja systemu kaucyjnego ma dotyczyć operatorów.
Wiceszefowa resortu klimatu i środowiska pytana przez dziennikarzy na środowej konferencji prasowej potwierdziła, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją przepisów tzw. ustawy kaucyjnej. Zastrzegła jednak, że ma być to "techniczna" zmiana i ma dotyczyć operatorów sytemu.
Anita Sowińska: system kaucyjny czeka nowelizacja
"Będzie nowelizacja ustawy, ale ona będzie (...) techniczna i związana tylko i wyłącznie z kwestią operatorów" - powiedziała wiceszefowa resortu klimatu.
Wyjaśniła, że chodzić będzie o ich obowiązki i to, jakie dokumenty powinni składać, oraz jak powinna wyglądać kontrola systemu.
System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatora (podmiot reprezentujący), odpowiedzialnego za wdrożenie i prowadzenie systemu. Przepisy ustawy kaucyjnej nie określają liczby takich podmiotów, tym samym dopuszcza się możliwość utworzenia kilku systemów kaucyjnych.
Anita Sowińska poinformowała ponadto, że 5 marca ma odbyć się spotkanie konsultacyjne z branżą, przedsiębiorcami, samorządowcami, przedstawicielami handlu m.in. w tej sprawie oraz szerszej noweli ustawy kaucyjnej.
System kaucyjny ma zacząć działać od 1 stycznia 2025 roku. Wiceministra klimatu i środowiska przyznała, że "może się zdarzyć, że nie będzie idealny od samego początku, bo ustawa wymaga pewnych korekt".
System kaucyjny w Polsce od 2025 r. Ile dostaniemy za puszki i butelki?
Zgodnie z przepisami, system kaucyjny w Polsce zacznie działać od 2025 roku. Jego celem jest zmniejszenie ilości zmieszanych odpadów komunalnych odbieranych przez gminy i zwiększenie poziomu recyklingu.
Zobacz również:
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą musiały odbierać puste opakowania i oddawać kaucję, natomiast te o mniejszej powierzchni, będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie.
Kaucja ma zachęcić do zwrotu opakowań, a tym samym zwiększyć ilość ponownie wykorzystanych i przetwarzanych surowców służących do wytworzenia opakowań.
System objąć ma trzy frakcje opakowań: butelki plastikowe do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki do 1 litra.
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kaucja za te opakowania ma wynieść 50 gr, choć resort nie wyklucza podniesienia tej kwoty do 1 zł.