Polski system kaucyjny czeka korekta. Padła ważna deklaracja
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowuje się do korekty przepisów w systemie kaucyjnym. W marcu resort chce przeprowadzić konsultacje społeczne na temat ustawy - poinformowała wiceministra resortu klimatu Anita Sowińska na konferencji SILab’24.
"Przygotowujemy się do korekcji tych przepisów" - powiedziała wiceministra klimatu Anita Sowińska.
System kaucyjny w Polsce. Będą poprawki
"Zbieramy w tej chwili wszystkie uwagi od interesariuszy i ze strony przedsiębiorców producentów wprowadzających opakowania, jak i sklepów oraz organizacji społecznych i recyklerów również. W marcu planujemy rundę konsultacji społecznych" - dodała.
Poinformowała, że uwagi, które otrzymuje ministerstwo w tej sprawie są podobne.
"Analizując ustawę już w pierwszych miesiącach zobaczyliśmy pewne ryzyka związane z tą ustawą i widzimy (...) pole do poprawy" - powiedziała.
"Nie chciałabym, żeby było oczekiwanie, że ten system kaucyjny będzie opóźniany w nieskończoność. Ta ustawa (...) od stycznia (...) może zadziałać w 80 proc., ale nie możemy uciekać od odpowiedzialności, bo to będzie miało konsekwencje inne, będzie miało konsekwencje chociażby w poziomach recyklingu" - dodała.
Wcześniej wiceministra Sowińska zapowiedziała także, że możliwa jest zmiana wysokości kaucji w przygotowywanym systemie. Rozporządzenie z 2023 r. ustanowiło tę kwotę na 50 groszy. Branża postuluje, aby zwiększyć stawkę do 1 zł. "Przyjrzymy się temu" - zadeklarowała wiceszefowa resortu klimatu.
System kaucyjny ma zacząć obowiązywać w Polsce od 2025 roku. Duże sklepy o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych będą musiały odbierać puste opakowania, natomiast te o mniejszej powierzchni będą mogły przystąpić do systemu dobrowolnie. Nieodebrana kaucja zostanie przeznaczona na finansowanie systemu kaucyjnego.