Sposób na dryfujące śmieci. Oceaniczny grzyb rozkłada plastik

Naukowcy z Królewskiego Holenderskiego Instytutu Badań Morza udowodnili, że grzyb żyjący w morzu może rozłożyć plastikowy polietylen. Co więcej - spodziewają się, że w głębszych partiach oceanu żyje znacznie więcej grzybów rozkładających tworzywa sztuczne.

Dryfujące w oceanach plastikowe śmieci to ogromny problem. Naukowcy odkryli, że jeden z morskich grzybów żywi się plastikiem
Dryfujące w oceanach plastikowe śmieci to ogromny problem. Naukowcy odkryli, że jeden z morskich grzybów żywi się plastikiem123RF/mat. prasowe123RF/PICSEL

Parengyodontium album żyje wraz z innymi drobnoustrojami morskimi w cienkich warstwach na plastikowych śmieciach dryfujących w oceanie. Odkrycie holenderskich naukowców pozwala grzybowi dołączyć do krótkiej listy grzybów morskich rozkładających tworzywa sztuczne: dotychczas odkryto tylko cztery gatunki. Jednak już od dawna było wiadomo, że istnieje więcej organizmów, które potrafią rozkładać plastik.

Grzyb rozkładający plastik jest przełomem w degradacji śmieci

Badania nad drobnoustrojami rozkładającymi plastik były prowadzone na północnym Pacyfiku. Z zebranych śmieci naukowcy wyizolowali grzyba, którego potem w warunkach laboratoryjnych hodowali na plastikowych odpadach oznakowanych węglem - izotopami c13. Pozwalają śledzić, gdzie trafia węgiel w procesie degradacji. 

Zespół prowadzony przez prof. Vaksmaa odkrył, że proces rozkładu plastiku przy użyciu grzyba Parengyodontium album następuje z szybkością ok. 0,05 proc. dziennie. Zużywa węgiel z polietylenu, który potem wydala. Chociaż CO2 jest gazem cieplarnianym, proces ten nie stanowi wielkiego problemu: ilość dwutlenku węgla uwalniana przez grzyby jest taka sama, jak ilość uwalniana przez człowieka podczas oddychania.

Niezbędne jest promieniowanie UV

Do przeprowadzenia całego procesu niezbędne jest też słońce. "W laboratorium grzyb rozkłada jedynie polietylen, który był wystawiony na działanie światła UV przynajmniej przez krótki czas" - wyjaśnia Vaksmaa.

W praktyce oznacza to, że grzyb może rozkładać jedynie plastik, który unosił się na powierzchni oceanu. Najczęściej są to dryfujące śmieci, więc odkrycie stanowi nadzieję dla walki z zalegającymi odpadami

Vaksmaa spodziewa się, że w głębszych partiach oceanu istnieją również inne, nieznane jeszcze grzyby, które również rozkładają plastik. 

"Grzybów morskich jest mnóstwo, więc jest prawdopodobne, że oprócz czterech dotychczas zidentyfikowanych gatunków do degradacji tworzyw sztucznych przyczyniają się również inne. Wciąż istnieje wiele pytań dotyczących dynamiki degradacji tworzyw sztucznych w głębszych warstwach oceanu" - mówi naukowiec.

Żubr w ogniu. Niesamowite zdjęcia polskiego fotografaPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas