Prosty błąd przy segregacji śmieci. Pomyłka może być bardzo kosztowna

W Polsce obowiązują jasno sprecyzowane zasady dotyczące segregacji śmieci. Proces ten ma przeciwdziałać gromadzeniu się odpadów, zwiększać skalę recyklingu i pomóc w walce z zaśmieceniem środowiska. Niektóre frakcje odpadów mogą jednak sprawiać więcej problemów niż pozostałe. Trzeba wiedzieć, jak z nimi postępować.

Segregacja śmieci ma jasne zasady, ale często mamy problem z odpowiednią utylizacją odpadów
Segregacja śmieci ma jasne zasady, ale często mamy problem z odpowiednią utylizacją odpadów123RF/PICSEL

Olej do zlewu lub toalety

Olej i oliwa po smażeniu nie mogą pod żadnym pozorem zostać wylane do zlewu czy toalety. Ma to bardzo zły wpływ na rury i może ja zatkać. Jest kilka sposobów na utylizację zużytego tłuszczu. Pierwsze najprostsze rozwiązanie to przelanie zużytego i wystudzonego tłuszczu do pojemnika lub butelki i wyrzucenie takiego odpadu do frakcji odpadów zmieszanych.

Drugi sposób: możemy przelać wystudzony olej i zawieźć go do punktu selektywnej zbiórki odpadów (tzw. PSZOK), ale należy upewnić się, że PSZOK przyjmuje odpady od indywidualnych osób. Trzeci sposób to składowanie oleju w specjalnej beczce (robią tak m.in. restauracje). Kiedy uzbiera się większa ilość, tłuszcz jest zabierany przed odpowiednią firmę.

Wiele opakowań po żywności można wykorzystać ponownie
Wiele opakowań po żywności można wykorzystać ponownie123RF/PICSEL

Mycie odpadów plastikowych

Wielu z nas płucze opakowania przed wyrzuceniem. Rozwiewamy wątpliwości - odpadów nie trzeba ani myć, ani płukać. Zasada ta dotyczy zarówno szklanych butelek i słoików - także tych po oleju, oliwie i brudnych od innego rodzaju tłuszczu i sosów, jak i opakowań plastikowych: po żywności takiej jak jogurty, dania, margaryna, keczup, jak i po kosmetykach. Ta sama zasada obowiązuje w przypadku metalowych puszek, np. po pomidorach.

Bezwzględnie należy jednak opróżnić opakowanie z zawartości produktu. Nie można więc zostawić 100 ml jogurtu w puszce i wyrzucić opakowania z zawartością do śmieci. Oczyszczamy opakowanie z zawartości na tyle, ile to możliwe. Pozostałości jedzenia nie mają wpływu na recykling opakowań, które są myte mechanicznie w zakładach, zanim zostaną przetworzone.

Oczywiście pojemniki, słoiki i butelki, które można użyć wiele razy warto umyć i przechowywać w nich żywność. Do mrożenia jedzenia nadają się nawet zwykłe plastikowe pojemniki np. po sałatce i serku.

Wyrzucanie baterii może się źle skończyć

Zużyte baterie to odpad niebezpieczny. Oznacza to, że należy z nimi postępować ostrożnie. Jeżeli źle zagospodarujemy ten odpad możemy doprowadzić do wypadku. Takie niebezpieczne zdarzenie odnotowano w Gorzowie. W śmieciarce pod wpływem zgniatania doszło do zapłonu baterii. Same baterie nie mogą też znaleźć się w środowisku, bo może dojść do skażenia.

Podobnie jest z innymi elektroodpadami. Zużytą elektronikę, a w tym baterie można oddać zarówno w sklepach (wielkopowierzchniowych, dyskontach lub sklepach z elektroniką), jak i gminach - organizowane są cyklicznie zbiórki. Kolejnym miejscem, które przyjmie elektrośmieci jest PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W ramach umowy podpisanej z danym odbiorcą odpadów komunalnych można również skorzystać z oddania baterii i innych e-odpadów.

Do odpadów zmieszanych nie wolno wyrzucić sprzętu elektrycznego oraz elektronicznego, AGD, baterii i akumulatorów. I uwaga - żarówki to również elektrośmieci, dlatego nie wyrzucamy ich do przydomowych pojemników na śmieci, a składujemy i oddajemy wraz z innymi elektroodpadami.

Mięso

Mięso, chociaż jest produktem spożywczym, nie powinno lądować w pojemniku na bioodpady. Na mięsie mogą pojawić się larwy much, a sam odpad zwłaszcza ciepłą porą zacznie cuchnąć. Resztki z mięsa i kości powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane. Mięso można zapakować w woreczek i wyrzucić właśnie do tego pojemnika. Powinny w nim wylądować także tacki i inne odpady mocno zabrudzone tłuszczem z mięsa.

Odpady zielone. Do lasu?

Odpady zielone generowane w naszych ogrodach powinny znaleźć się na kompoście lub w specjalnych brązowych workach oznaczonych właśnie określeniem "odpady zielone". Służby odbierają takie śmieci w wybranych terminach, należy więc sprawdzać daty odbioru u poszczególnych służb.

Skoszona trawa, ucięte gałęzie, suche liście itd. mogą trafić z korzyścią kompost, ale musimy pamiętać o istotnym aspekcie. W roślinach z naszego ogrodu mogą znajdować się patogeny, które mogą negatywnie oddziaływać na inne rośliny i drzewa.

Stosowanie środków ochrony roślin, które zawierają chemikalia może być niebezpieczne dla środowiska. Między innymi z tego powodu zakazane jest wyrzucanie odpadów zielonych do lasu. Wyrzucanie odpadów zielonych w niedozwolonych miejscach może być kosztowne. To także wykroczenie zgodnie z art. 162 kodeksu wykroczeń za które można dostać mandat karny w wysokości 500 zł.

W Polsce jesteśmy przwyczajeni do zgniatania butelek, puszek i innych opakowań. Wkrótce puszki po napojach do 1 l będziemy zwracać w sklepach
W Polsce jesteśmy przwyczajeni do zgniatania butelek, puszek i innych opakowań. Wkrótce puszki po napojach do 1 l będziemy zwracać w sklepach123RF/PICSEL

Jesteś za granicą? Nie zgniataj puszki i butelki

W Polsce jesteśmy przwyczajeni do zgniatania butelek, puszek i innych opakowań. W wielu europejskich krajach od dawna lub krótszego okresu obowiązują systemy kaucyjne (w Polsce zacznie obowiązywać w 2025 r.).

Słowacja, Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, kraje skandynawskie, Czechy, Niemcy, czy Islandia mają już te systemy. W krajach tych nie zgniata się butelek i puszek, tylko składuje się do momentu osiągnięcia całego worka i wrzuca do specjalnych automatów ustawionych w sklepach. Kaucję, za którą zapłaciliśmy odbieramy nie w formie gotówki, a paragonu ze zniżką na zakupy - 50 groszy za puszkę i butelkę pet oraz 1 zł za szklaną butelkę zwrotną. Im więcej odpadów wymienimy, tym większa zniżka na zakupy.

Polacy będą musieli wkrótce przestawić się z trybu zgniatania na gromadzenie i oddawanie. Podobnie jak robimy to od lat ze zwrotnymi butelkami, np. po piwie.

Jak segregować odpady? Pomoże specjalna aplikacja na telefonPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas