Plastik pokonał polskich przedsiębiorców. Nie wiedzą, czy trzeba płacić

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Wielu przedsiębiorców nie wie, czy obejmuje ich podatek dotyczący produktów z tworzyw sztucznych. Sytuację gmatwają sprzeczne interpretacje urzędnicze - można przeczytać w weekendowym wydaniu "Pulsu Biznesu".

Czy jeżeli opakowanie wykonane jest np. z papieru, ale zawiera plastikową pokrywkę, to nadal trzeba za nie płacić podatek? Nowe unijne przepisy spędzają sen z powiek polskim przedsiębiorcom - zdarza się, że interpretacje marszałków województw sobie przeczą
Czy jeżeli opakowanie wykonane jest np. z papieru, ale zawiera plastikową pokrywkę, to nadal trzeba za nie płacić podatek? Nowe unijne przepisy spędzają sen z powiek polskim przedsiębiorcom - zdarza się, że interpretacje marszałków województw sobie przeczą123RF/PICSEL

"Firmy muszą prowadzić ewidencję obrotu produktami plastikowymi jednorazowego użytku (tzw. produkty SUP), a do 15 marca 2024 r. musiały złożyć sprawozdania o ich gospodarowaniu w 2023 r." - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Sprzeczne interpretacje przepisów o jednorazowych plastikach (SUP). Kto ma rację?

Z informacji do docierających do redakcji wynika, że przepisy "budzą szereg wątpliwości interpretacyjnych oraz trudności w praktycznym zastosowaniu przez przedsiębiorców".

Przepisy określają, kiedy i jakie obowiązki mają przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu, używający lub sprzedający produkty jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych. "Niestety nie jest łatwym zadaniem weryfikacja, czy są objęci tymi obowiązkami, czy nie" - pisze "PB".

Jako jeden z przykładów problemów z interpretacją podano pojemniki, które nie są z plastiku, ale mają pokrywki wykonane z tworzywa sztucznego. Okazuje się, że marszałkowie województw w Polsce wydali w tej sprawie... sprzeczne interpretacje przepisów. Decyzje różnią się, mimo że problem przedsiębiorców był podobny.

Raz uznano, że pojemnik z pokrywką z plastiku musi być uznany jako opakowanie z kategorii SUP (ang. single-use plastics - jednorazowe opakowania z plastiku). Inny marszałek stwierdził z kolei, że liczy się materiał zasadniczy, z którego wykonany jest pojemnik albo kubek, zaś materiał pokrywki nie ma znaczenia w przypadku dyrektywy SUP.

Nowy podatek od plastiku w Polsce. Za kubek dopłacimy 20 groszyPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas