Odkryto nowy enzym rekordowo szybko rozkładający plastik

Mateusz Zajega

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Udostępnij

Zanieczyszczenie plastikiem z pewnością stanowi jeden z największych problemów obecnego świata. Rozkład tworzyw sztucznych trwa setki lat, a każdego dnia produkujemy kolejne niezliczone ilości tego materiału. Swoją cegiełkę do walki z tym problemem dołożyli naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku, którzy odkryli „naturalny zjadacz plastiku” rekordowo szybko rozkładający to tworzywo.

Odkryto "zjadacz plastiku'
Odkryto "zjadacz plastiku'pixabay.com

Nowo odkryty enzym nazwany PHL7 potrafi rozłożyć politereftalan etylenu, znany głównie pod skrótem PET, o ponad 90 procent w ciągu zaledwie 16 godzin przy temperaturze 70°C. Oczywiście przytoczony wynik może nie brzmieć zbytnio rekordowe, lecz jeśli zdamy sobie sprawę, że skraca on cały proces nawet o kilkadziesiąt tysięcy razy, wywoła on niemałe wrażenie.

Warto wspomnieć, że już wcześniej świat nauki poznał inne "naturalne zjadacze plastiku", lecz żaden z nich nie zbliżał się do szybkości enzymu odkrytego przez naukowców z Uniwersytetu w Lipsku. Dotychczasowy rekordzista był mniej więcej dwa razy wolniejszy od obecnego.

Szybki rozkład plastiku

- Enzym odkryty w Lipsku może wnieść istotny wkład w tworzenie alternatywnych, energooszczędnych procesów recyklingu tworzyw sztucznych - stwierdził mikrobiolog Wolfgang Zimmermann, współautor odkrycia.

- Opracowany obecnie w Lipsku biokatalizator okazał się bardzo skuteczny w szybkim rozkładaniu zużytych opakowań PET do żywności i nadaje się do zastosowania w przyjaznym dla środowiska procesie recyklingu, w którym z produktów rozkładu można wytworzyć nowy plastik - dodał.

Niestety, nowo odkryty enzym nie daje sobie rady z polimerami o wyższej krystalizacji. Oznacza to, że bez problemu rozłoży on plastikowe reklamówki czy opakowania na owoce, lecz będzie bezradny ze sztywniejszymi odpadami takimi jak na przykład butelki. Całe badanie możemy znaleźć w czasopiśmie "ChemSusChem".

Nowe odkrycie z pewnością może napawać optymizmem, lecz należy pamiętać, że w przypadku zaprzestania używania plastikowych opakować żaden enzym nie będzie musiał ich rozkładać

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Piotr Czopek (PSEW): Uwierzmy w bałtycki wiatr
      Piotr Czopek (PSEW): Uwierzmy w bałtycki wiatrInteria.tv
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      0
      Super
      relevant
      0
      Hahaha
      haha
      0
      Szok
      shock
      0
      Smutny
      sad
      0
      Zły
      angry
      0
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na