Nowoczesny recykling. Tak dzisiaj wykorzystuje się odpady
Mateusz Zajega
Na przestrzeni ostatnich lat mogliśmy zobaczyć na własne oczy, jak bardzo zmienia się recykling. Z roku na rok jesteśmy w stanie coraz lepiej wykorzystywać odpady, a przy tym wszystkim mamy większą świadomość działania tej formy ochrony środowiska naturalnego. Jak wygląda obecnie nowoczesne zagospodarowywanie śmieci?
Od lat krąży opinia, że wywóz odpadów to najbardziej pewna i przyszłościowa branża na świecie, gdyż cokolwiek by się nie działo, ludzie zawsze będą produkować śmieci. Ciężko nie przyznać temu trochę racji, w końcu wysypiska towarzyszą nam tak samo jak starożytnym Rzymianom czy Grekom, a na razie nic nie zwiastuje, by za kilkadziesiąt, a nawet kilkaset, lat ten stan rzeczy uległ zmianie.
Zmieniła się natomiast forma gospodarowania odpadami i z pewnością w kolejnych latach będzie ona wciąż unowocześniana. Pierwsze pojedyncze przypadki recyklingu odnotowywano już wiele lat temu, jednak działania na szeroką skalę zaczęły się pojawiać dopiero w drugiej połowie XX wieku.
Warto segregować
W Polsce segregacja śmieci stała się obowiązkowa stosunkowo niedawno, aczkolwiek jak głosi znane powiedzenie - lepiej późno niż wcale. Jest to pierwszy oraz najważniejszy etap recyklingu, bez którego dalsze działania byłyby zdecydowanie utrudnione, a nawet wręcz niemożliwe.
Obowiązujący u nas Jednolity System Segregacji Odpadów narzuca pięciopojemnikowy system zbiórki, który dzieli śmieci na: metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, bioodpady oraz odpady zmieszane. Śmieci następnie trafiają do odpowiednich firm, które rozpoczynają proces odzyskiwania surowców wtórnych.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku w Polsce do recyklingu trafiło 26,2 procent wszystkich odpadów. Natomiast 8,1 procent zostało poddanych kompostowaniu czy fermentacji. Takie dane mogą napawać lekkim optymizmem, choć warto wspomnieć, że kraje takie jak Niemcy czy Słowenia przewyższają nas pod tym względem niemal dwukrotnie.
Prawdziwa magia recyklingu
Właśnie w trakcie procesu recyklingu dzieje się cała magia. Produkty wydawałoby się całkowicie niezdatne do dalszego eksploatowania zyskują drugie, a później nawet trzecie i czwarte życie - najprawdziwsza ekologiczna reinkarnacja.
W 2010 roku podczas mistrzostw świata w piłce nożnej zawodnicy wielu czołowych reprezentacji takich jak Brazylia, Holandia czy Portugalia rozegrali całe zawody w koszulkach wyprodukowanych z... plastikowych butelek. Po 12 latach od tego wydarzenia stało się to już codziennością, a z zużytych tworzyw sztucznych wykonuje się również bluzy, kurtki, a nawet buty.
Oczywiście to tylko ułamek wyjątkowych plastikowych tworów powstających z odpadów. W ten sam sposób powstają meble ogrodowe, ogrodzenia, zabawki, torby, ramy okienne czy chociażby płyty termoizolacyjne.
Do recyklingu papieru zdążyliśmy się już przyzwyczaić i choć może nie robić on aż tak wielkiego wrażenia i tak warto wspomnieć, że dzięki niemu powstaje tysiące różnych produktów takich jak papier toaletowy, ręczniki papierowe, tektury, czasopisma, książki, opakowania na jajka, chusteczki, torby papierowe, koperty czy brykiet.
Szkło, jak powszechnie wiadomo, możemy przetwarzać bez końca, natomiast jego rozkład w środowisku naturalnym trwa tysiącleciami - chyba nie trzeba pisać, który wybór jest słuszniejszy. Stłuczka szklana znajduje zastosowanie w całej masie różnych produktów między innymi w fasadach najnowocześniejszych budynków. Podziwiając perełki architektoniczne, możemy gdybać, czy zostały w nich użyte mikroelementy, z których kilka lat wcześniej być może popijaliśmy oranżadę.
W dodatku wytworzenie wszelkich produktów staje się dzięki recyklingowi zdecydowanie tańsze i w trakcie procesów tworzenia emituje się zdecydowanie mniej gazów cieplarnianych. Poza tym warto dbać o segregację, bo przecież nikt z nas nie chciałby pozostać do końca życia zwykłym śmieciem.