Nowy kosz od stycznia. Co zmienia się w segregacji śmieci?

Oprac.: Tomasz Kromp

Już od nowego roku wszystkie gminy będą zobowiązane do segregowania tekstyliów. Wynika to z nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zużytych butów czy starej kurtki nie będzie można już wyrzucać do kosza na śmieci zmieszane. Czy pojawi się nowy pojemnik na odpady tekstylne? Wyjaśniamy.

Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące segregowania tekstyliów.
Od 1 stycznia 2025 roku wchodzą nowe przepisy dotyczące segregowania tekstyliów.CanvaProINTERIA.PL

Nowy pojemnik na odpady? Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku

Od 1 stycznia 2025 r., na gminy zostanie nałożony obowiązek przyjmowania odpadów tekstylnych w punktach selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Pojawienie się nowych regulacji związanych z segregacją odpadów ma związek z wejściem w życie przepisów zawartych w ustawie z dnia 19 lipca 2019 roku o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw.

Rzeczony akt prawny jest częścią włączenia unijnej dyrektywy do prawa krajowego. Nowe przepisy mogą zminimalizować negatywny wpływ konsumpcji wyrobów włókienniczych na środowisko naturalne. Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego: "Według Europejskiej Agencji Środowiska zakupy tekstyliów w UE w 2020 r. spowodowały około 270 kg emisji CO2 na osobę – czyli emisję gazów cieplarnianych w wysokości 121 mln ton".

Od 2025 r. trzeba będzie obowiązkowo segregować zużyte ubrania. Do recyklingu trafia niewielki procent tekstyliów123RF/PICSEL

Czy w związku z wdrażanymi przepisami zostanie wprowadzony nowy pojemnik na odpady tekstylne? Poszczególne rozwiązania mogą różnić się w zależności od decyzji podjętych przez samorządy. Przykładem rzeczonych rozwiązań mogłyby być nowe kosze przeznaczone do segregacji tekstyliów. Aktualnie w gminach trwają prace nad ustaleniem przepisów, które byłyby dostosowane do potrzeb mieszkańców.

Segregacja tekstyliów. Co będzie jej podlegać?

Jakie konkretnie wyroby tekstylne będą podlegać segregacji? Mowa tutaj o ubraniach, obuwiu czy elementach wyposażenia domowego, takich jak obrusy, zasłony, koce, narzuty, firanki czy pościel.

Warto zaznaczyć, że za wyrzucenie odpadów tekstylnych do koszy na śmieci zmieszane, będzie mogła wzrosnąć opłata za gospodarowanie odpadami. Rzeczony wzrost wyniesie od 200% do nawet 400% opłaty podstawowej. Co więcej, jeśli umieścimy odzież wykonaną w 100% z poliestru do pojemnika na tworzywa sztuczne, to wtedy również narazimy się na karę.

Problemy Polaków ze śmieciami. Jak segregować odpady?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas