Jak segregować śmieci w domu - co do czego? Kolory, które musisz znać

Jak segregować śmieci w domu, by mieć pewność, że zostaną odebrane? Z pomocą przychodzą kolory pojemników, dedykowane na konkretne odpady. Choć wydaje się to banalnie proste, praktyka pokazuje, że Polacy często mylą się i odpady trafiają nie tam, gdzie powinny. Dlatego podpowiadamy, jak segregować śmieci w domu i do jakich koszy wrzucać śmieci.

Jak segregować śmieci w domu? Kolory worków i pojemników nie są przypadkowe.
Jak segregować śmieci w domu? Kolory worków i pojemników nie są przypadkowe.123RF/PICSEL

Zasady segregacji i czarny kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do czarnego kosza na śmieci? Ten kolor dedykowany jest odpadom zmieszanym. To nie oznacza jednak, że można wrzucać tam wszystko. Dlatego do czarnego kosza na śmieci można wrzuć na przykład resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego jak mięso czy kości. To tutaj trafiają także zużyte obuwie, ubrania czy niepotrzebne nikomu naczynia.

Co jeszcze można wrzucać do czarnego kosza na śmieci? Ten jest przeznaczony także na pieluchy, zużyte chusteczki i papierowe ręczniki, podpaski czy waciki do uszu. Czarny kosz na śmieci "przyjmuje" również żwirek i odchody zwierząt, ale także wyroby skórzane i z futra.

Odpady zmieszane nie oznaczają jednak, że wystarczy je zmiksować i wrzucić do czarnego kosza na śmieci. Do tego trafić nie mogą gruz czy elementy remontu i budowy. Czarny kosz na śmieci nie jest przeznaczony dla elektroniki oraz leków. Te ostatnie w kontakcie ze środowiskiem naturalnym mogą doprowadzić do nieprzewidzianych reakcji.

Zasady segregacji i żółty kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do żółtego kosza na śmieci? Ten kolor informuje, że mogą trafić do niego metale i tworzywa sztuczne takie jak torebki foliowe i plastikowe, opakowania plastikowe oraz wielomateriałowe. Żółty kosz na śmieci jest przeznaczony na plastikowe butelki oraz nakrętki, puszki, kapsle, metalowe pokrywki, kolorowe metale czy folię aluminiową.

Często zdarza się, że żółty kosz na śmieci jest miejscem, do którego trafiają odpady przeznaczone do innych pojemników. Do tych nie mogą być wrzucane papierowe kubki po napojach, plastikowe zabawki, różnego rodzaje baterie czy, a co bardzo częste, opakowania po farbach lub lakierach. Żółty kosz na śmieci nie jest przeznaczony na zużyte opony, opakowania po lekach czy odpady remontowe.

Zasady segregacji i niebieski kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do niebieskiego kosza na śmieci? Ten kolor przeznaczony jest do składowania papieru. Do tego pojemnika muszą trafić zeszyty, książki, gazety, katalogi czy komputerowe wydruki. Niebieski kosz na śmieci to także miejsce na papier do pakowania oraz papierowe torby. Co ważne, nie każdy papier trafia do tego pojemnika. Dlaczego?

Niebieski kosz na śmieci nie przyjmuje paragonów, zużytych ręczników papierowych czy chusteczek oraz papieru zabrudzonego w jakikolwiek inny sposób. Nie można również wrzucać do niego papieru, który jest powleczony folią lub plastikiem. Warto również pamiętać, że niebieski kosz na śmieci nie jest przeznaczony dla kartonów po mleku i napojach.

Zasady segregacji i zielony kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do zielonego kosza na śmieci? Zapewne dla nikogo nie będzie zaskoczeniem, że zielony pojemnik przeznaczony jest na szkło. Można więc wrzucać do niego butelki i słoiki, a także szklane pojemniki po różnego rodzaju po kosmetykach. Co ważne - te ostatnie muszą być pozbawione plastikowych elementów. Do zielonego kosza można także wyrzucać szklane butelki po oleju i oliwie.

Czego nie można wrzucać do zielonego pojemnika na odpady? W tym nie mogą znaleźć się takie odpady jak stłuczone lustro, szkło żaroodporne oraz zabrudzone pojemniki. Zielony kosz na śmieci nie jest miejscem na składowanie szyb oraz wyrobów ceramicznych. W niektórych gminach obowiązują osobne kontenery na szkło białe i kolorowe.

Zasady segregacji i czerwony kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do czerwonego kosza na śmieci? Ten przeznaczony jest na metale i aluminium, które nie trafią do żółtych pojemników. To oznacza, że czerwony kosz na śmieci przeznaczony jest dla puszek po napojach i konserwach, stalowych taśm oraz metalowych tubek i folii. Można tutaj również umieścić rury, armaturę, śrubki czy drobny złom

Czerwony kosz na śmieci nie jest przeznaczony na takie odpady jak zabawki, sprzęt AGD, opakowania po aerozolach czy puszki po farbach i lakierach. Nie można do tego pojemnika wrzucać także jednorazowych naczyń oraz zużytych, starych mebli.  

Zasady segregacji i brązowy kosz na śmieci. Co wrzucać?

Co wrzucać do brązowego kosza na śmieci? Ten przeznaczony jest do segregowania odpadów biologicznych. To tutaj możemy wrzucać świeżo skoszoną trawę, zgrabione liście, gałęzie i trociny. Brązowy kosz na śmieci to miejsce na niemalowane drewno, a także resztki jedzenia. Wrzucamy tu warzywa, owoce, ale także skorupki jaj czy fusy po kawie i herbacie

Warto jednak pamiętać, a co zdarza nie nagminnie, że brązowy kosz na śmieci nie jest przeznaczony na popiół. Do tego pojemnika nie należy wrzucać także kości czy zwierzęcych odchodów. Brązowy kosz nie jest przeznaczony na pieluchy, kartony czy poremontowe drewno.

Co robić ze śmieciami, które nie pasują do koloru kosza?

Nie wszystkie odpady mogą wylądować w przydomowych koszach na śmieci. Spora ich część musi trafić do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W całym kraju jest ponad 2200 takich miejsc. Co można wywozić do PSZOK-ów? Do punktów można przywieźć: 

  • zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny;
  • meble i inne odpady wielkogabarytowe
  • odpady budowlane i rozbiórkowe;
  • zużyte opony;
  • odzież i tekstylia.

Leki, strzykawki czy termometry przyjmowane są przez niektóre punkty apteczne. Jeżeli brakuje ich w okolicy, tego typu odpady również należy zwieźć do PSZOK-u, które mają obowiązek je przyjąć.

Gdzie wyrzucać popiół? Ten można zawieźć samemu do lokalnych Punktów Selekcyjnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W przypadku  gospodarstw domowych popiół odbierany jest razem z odpadami zmieszanymi. To oznacza, że popiół wrzucamy do czarnego kosza na odpady zmieszane.

„Moda na recykling”. Anna Mucha włożyła ekologiczne ubrania na sesjęBee Music, Monika Batogowska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas