Czy Polacy chętnie kupią telefon z drugiej ręki? Co wiemy o recyklingu smartfonów?

W Finlandii od kilku miesięcy można kupić i oddać do automatu używanego smartfona. Dawanie drugiego życia telefonom to ekologiczny trend, pozwalający zmniejszyć ilość elektrośmieci. Jak w Polsce wygląda recykling smartfonów i czy Polacy chętnie kupują używane telefony?

Naprawa jest lepsza niż kupowania nowego modelu smartfona
Naprawa jest lepsza niż kupowania nowego modelu smartfonamateriały prasowe
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ekologiczne idee wkraczają także na rynek elektroniki użytkowej. Recykling telefonów komórkowych oznacza, że jeśli używany telefon nie jest zdatny do użycia, to można odzyskać z niego cenne materiały. A jeśli telefon jest sprawny, można go odnowić, wymienić baterię i używać, zamiast kupować nowy model.

Smartfon z drugiej ręki

Polacy zmieniają swoje nawyki zakupowe. Z raportu przeprowadzonego przez Kantar o nazwie Smart Barometr 2022 wynika, że ponad połowa badanych skłania się ku ekologicznym rozwiązaniom i chętnie kupiłaby odnowiony smartfon.

"Moda na recykling": OstródaBee Music

Prawie 50 proc. zapytanych przez Kantar osób potwierdza też, że elektrośmieci to poważny problem. Jako średni określiło go kolejne 28 proc. Co trzeci respondent sądzi, że elektronika użytkowa, taka jak komputery, drukarki czy telefony komórkowe generuje najwięcej elektrośmieci, chociaż według statystyk jest to wielkogabarytowe sprzęty AGD, jak lodówki i pralki.

Blisko połowa Polaków uważa, że kluczowe jest przedłużanie żywotności produktów i organizowanie zbiórek dedykowanym odnawianiu sprzętu. Ponad 40 proc. jest zdania, iż zniżki na zakup produktów odnowionych, ponownie wprowadzonych na rynek zachęciłyby Polaków do kupowania elektroniki z drugiej ręki.

Trendy na rynku smartfonów w Polsce
Trendy na rynku smartfonów w Polscemateriały prasowe

Elektrośmieci to poważny problem

Polacy mają coraz większą świadomość dotyczącą elektroodpadów, których produkujemy średnio na osobę ok. 16 kg rocznie. W polskich domach zalega też ok. 20 mln sztuk elektrośmieci. Mimo tego smartfony z wyższej półki cieszą się wciąż dużym powodzeniem. Z badania Smart Barometr wynika, iż Polacy inwestują w coraz droższe i bardziej jakościowe modele smartfonów - 37 proc. badanych deklaruje, że ich urządzenie jest warte więcej niż 1000 zł.

64 proc. osób zgadza się też ze stwierdzeniem, że ważne jest, by kupowane produkty i usługi były przyjazne środowisku. Podczas zakupów względy ekologiczne mają znaczenie w wyborach produktów u ponad połowy ankietowanych. Tylko 44 proc. ankietowanych naprawiłoby swój zepsuty telefon.

Aż 61 proc. Polaków uznało, że koszt naprawy jest wyższy od kosztu zakupu nowego urządzenia.

Co Polacy wiedzą o recyklingu?

Segregacja odpadów to podstawowa możliwość dbania o środowisko naturalne. A co Polacy wiedzą o recyklingu? Ponad 90 proc. badanych zna pojęcie recyklingu, a 62 proc. w pełni je rozumie. Hasło zero waste kojarzy się 62 proc.

Z badania Smart Barometr wynika jednak, że większość nieużywanych telefonów nie jest poddawana recyclingowi i kończy w szufladach lub u najbliższych - jedynie 15% Polaków decyduje się na ich sprzedaż, a kolejne 4% oddaje je do recyclingu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas