Biodegradowalny i samoregenerujący się plastik. Nowe odkrycie naukowców

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Obecnie tworzywa sztuczne opierają się głównie na ropie, trudno ulegają biodegradacji, a w konsekwencji trwale zanieczyszczają planetę. Naukowcy przedstawili następną generację tworzyw pochodzenia biologicznego i ulegających biodegradacji.

Eksperci z Uniwersytetu Konstancji przedstawili plastik, który jest twardszy od typowych tworzyw, niepalny, a niektóre uszkodzenia same się w nim naprawiają. Jest również biodegradowalny
Eksperci z Uniwersytetu Konstancji przedstawili plastik, który jest twardszy od typowych tworzyw, niepalny, a niektóre uszkodzenia same się w nim naprawiają. Jest również biodegradowalny123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Do tej pory ludzkość wytworzyła ponad 6,3 mld ton odpadów z tworzyw sztucznych, z czego około 79 proc. gromadzi się na wysypiskach śmieci lub w innej formie występują w środowisku. W związku z wielkim problemem, jakim są odpady, naukowcy udoskonalili plastik, w którym sztuczne składniki zamieniono na naturalne. Bakterie mogą rozłożyć ten surowiec w ciągu miesiąca.

Materiały przyjazne dla środowiska

Nowy plastik wytwarza się w temperaturze pokojowej, bez toksycznych rozpuszczalników. Na dodatek przed utwardzeniem można go łatwo uformować w praktycznie dowolny kształt, a po dodaniu wody można go z powrotem zmienić w miękką formę i ukształtować ponownie. Wynalazek zyskał już duże zainteresowanie przedstawicieli przemysłu.

Naukowcy udoskonalili opracowany kilka lat temu materiał. Eksperci z Uniwersytetu Konstancji opracowali wtedy plastik, który jest twardszy od typowych tworzyw, niepalny, a niektóre uszkodzenia same się w nim naprawiają.

Od teraz surowiec ma kolejną, ogromną zaletę - jest biodegradowalny, czyli rozkłada się w naturze. "Wcześniej do produkcji naszego mineralnego plastiku wykorzystaliśmy kwas poliakrylowy. Chemicznie rzecz ujmując, kwas ten ma ten sam szkielet, co polietylen, który słabo się rozkłada i stanowi duży problem w środowisku naturalnym" - zaznacza kierujący zespołem prof. Helmut Cölfen.

Naturalny składnik

Zamiast typowych syntetycznego składnika, w nowej wersji plastiku badacze zastosowali składnik naturalny - kwas poliglutaminowy. Jest on łatwo dostępny, a jednocześnie liczne mikroby naturalnie żyjące w środowisku potrafią go rozkładać.

W przeprowadzonych dotąd testach organizmy leśne zaczynały trawić plastik w ciągu 5 dni, a po 32 dniach był już całkowicie rozłożony.

"Nasz nowy, mineralny plastik ma wszystkie zalety poprzedniego, ale ma także decydującą przewagę - jego podstawowy składnik - kwas poliglutaminowy - można wytwarzać z pomocą mikroorganizmów i jest całkowicie biodegradowalny" - podkreśla prof. Cölfen.

Robaki, które jedzą styropian. „Są jak małe centra recyklingu”materiały prasowe
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas