Wierzba

Aktualizacja

Wierzba (Salix L.) to rodzaj roślin, który obejmuje około 500 gatunków drzew, krzewów i krzewinek. Roślina ma niezwykle dekoracyjny wygląd, przez co jest chętnie uprawiana w ogrodach i parkach miejskich. W Polsce dziko rośnie ponad 20 gatunków wierzby.

Wierzba babilońska.
Wierzba babilońska.123RF/PICSEL

Wierzba - najważniejsze informacje

Rodzaj:
wierzba
Rodzina:
wierzbowate
Rząd:
malpigiowce
Gromada:
rośliny naczyniowe
Królestwo:
rośliny

Jak wygląda wierzba?

Ze względu na dużą różnorodność gatunkową można zaobserwować zarówno odmiany karłowate wierzby, jak i drzewa osiągające nawet 35 metrów wysokości. Charakterystyczne dla tej rośliny są rozgałęzione, opadające pędy bez pąka szczytowego. Liście wierzby mają zwykle długą i wąską blaszę oraz są skrętoległe. 

Zazwyczaj ulistnienie jest sezonowe, natomiast niektóre odmiany nie zrzucają liści na zimę. Ta roślina należy do dwupiennych, a jej owoce mają formę skórzastych torebek. 

Popularne odmiany wierzby

Wierzba ma niezwykle dekoracyjny wygląd, który pięknie uzupełni ogród, park czy miejskie zieleńce. Wśród popularnych odmian w Polsce można wymienić:

  • wierzbę mandżurską – ma pięknie wygięte łodygi, chętnie jest wykorzystywana we florystyce,
  • wierzbę całolistną – ma niewielki rozmiar i efektowną, zwartą koronę,
  • wierzbę płaczącą Chrysocoma – ma dekoracyjne, zwisające pędy.

Czy wierzba jest pod ochroną?

W Polsce dwa gatunki wierzby są objęte ochroną gatunkową – to borówkolistna i lapońska. Ta roślina jest podatna zarówno na infekcje grzybowe, jak i bakteryjne. Wśród popularnie występujących chorób wierzb można wymienić mączniaka prawdziwego, powodującego pojawienie się białego nalotu na liściach. Natomiast ich ciemnienie i marszczenie się powodują patogen Venturia saliciperda, odpowiedzialny za parcha wierzby. 

Jak pielęgnować wierzbę w ogrodzie?

Wierzba najlepiej rozwija się na umiarkowanie wilgotnym podłożu o dobrej przepuszczalności. Nieodpowiednia ilość wody (za dużo lub za mało) może przyczynić się do usychania rośliny. W okresie letnim zaleca się systematyczne podlewanie drzewa. Ogrodnicy zachęcają do przycinania wierzby, dzięki czemu będzie ona stymulowana do wzrostu. 

Zwolennicy naturalnych nawozów, które nie są szkodliwe dla planety, moczą pędy wierzby, a w powstałej miksturze zanurzają sadzonki. Dzięki takiemu działaniu można pobudzić młode rośliny do wzrostu i ukorzeniania. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas