Struś

Aktualizacja

Strusie (Struthioniformes) to największy współcześnie żyjący ptak, należący do rodziny strusiowatych. Występuje głównie na sawannach i półpustyniach Afryki. Struś nie potrafi latać, ale doskonale biega, osiągając prędkość nawet do 70 km/h. Jest to ptak o masywnej budowie, z długimi nogami i szyją oraz charakterystycznymi, dużymi oczami. Są też znane z ogromnych jaj.

Struś na gnieździe.
Struś na gnieździe.Alina ZienowiczWikimedia

Struś - najważniejsze informacje

Rodzaj:
struś
Rodzina:
strusiowate
Rząd:
strusiowate
Gromada:
ptaki
Typ:
strunowce
Królestwo:
zwierzęta

Gdzie żyją strusie? 

Strusie to nielotne ptaki lądowe, które zamieszkują obszary półpustynne oraz sawanny w Afryce m.in. w Czadzie, Libii, Nigerii, Sudanie, Etiopii, Kenii, Tanzanii i Zambii. 

Do około 1940 roku jeden z podgatunków występował również w Syrii i na Półwyspie Arabskim, jednak wymarł.

Co jedzą strusie?

Strusie to ptaki z reguły roślinożerne, jednak swoją dietę uzupełniają także o owady oraz niewielkie kręgowce oraz resztki pozostawione przez drapieżniki. Mają 3 żołądki, w których znajdują się gastrolity, które znacząco poprawiają proces trawienia pokarmów.

Strusie bardzo szybko biegają, a podczas jednego skoku są w stanie pokonać dystans od 3 do 5 m. Mogą osiągnąć prędkość wynoszącą 70 km/h i utrzymywać ją przez 30 minut.

Strusie to zwierzęta, które mogą przetrwać dłuższy czas bez dostępu do wody. Zazwyczaj żyją na ściśle określonych terytoriach o powierzchni od 2 do 15 km2. W takich stadach może być od 5 do 50 osobników. Jednak najczęściej żyją w niewielkich grupach. 

Dorosłe strusie to potężne ptaki, które bronią się przed drapieżnikami kopnięciami. Są bardzo silne, a za broń służą im ostre pazury. Zanim jednak osiągną swoje pełne wymiary, dość często padają ofiarą gepardów, lwów, hien i lampartów. 

Ile jaj składają strusie? 

Strusie to największe ptaki żyjące obecnie na ziemi. Masa dorosłego samca może przekraczać 150 kg, jednak średnio wynosi ona 90 – 130 kg. Strusie bardzo często mają ponad 2,5 metra wysokości. Samce i samice różnią się od siebie nie tylko rozmiarami, ale także upierzeniem. Osobniki płci męskiej mają pióra czarno – białe, natomiast żeńskiej – brązowe. Skrzydła mogą mieć rozpiętość wynoszącą nawet 2 metry. Służą one samcom do wykonywania pokazów godowych.

Szyje tych ptaków są złożone z 17 kręgów. Dzięki temu są one długie oraz bardzo giętkie. Mogą nimi poruszać w każdym kierunku. Dodatkowo duże oczy pozwalają strusiom na czujne obserwowanie otoczenia. Dzięki nim są w stanie dostrzec zagrożenie z odległości nawet 5 km. Samce wydają dźwięk przypominający nieco ryk lwa, który ma ostrzec stado przed niebezpieczeństwem. 

Samice składają każdego roku około 50 jajek. Budują gniazda w zagłębieniach w ziemi, gdzie jaja są wysiadywane przez samców. Po około 5 tygodniach wykluwają się z nich młode. Strusie to opiekuńcze zwierzęta z silnie rozwiniętym instynktem. Czuwają nad swoimi pisklętami przez około rok. Dorosłe osobniki już od pierwszych dni życia młodych pokazują im, w jaki sposób zdobywać pożywienie. 

Ile waży jajo strusia? Ciekawostki

  • Wbrew powszechnie panującej opinii strusie nie chowają głowy w piasek. W chwilach zagrożenia mogą położyć się na ziemi i wyciągnąć szyję wzdłuż ciała, ale najczęściej ratują się ucieczką.
  • Strusie mają większe oczy niż mózgi.
  • Jajko strusia waży około 1,5 kg. Do ugotowania go na twardo potrzeba około 45 minut. Są one coraz popularniejsze także w Polsce. Można je znaleźć w większych sieciach handlowych oraz kupić u hodowców.
  • Strusie to ptaki, które są nielotami.
  • Średnia długość życia to 45 lat, jednak najstarsze znane osobniki żyły nawet 75 lat.
  • Strusie to jedyne ptaki z pęcherzem moczowym. Oddzielnie wydalają mocz oraz kał.
  • Mięso strusia jest uznawane za bardzo zdrowe. Ma bowiem niewielką zawartość tłuszczu oraz cholesterolu. Jest także bogate w żelazo oraz białko.
  • Struś to jedyny ptak wyposażony w 2 palce na każdej łapie. Przedstawiciele innych gatunków mają ich po 3 lub 4.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas