Rybitwy
Rybitwy (Sterninae) to ptaki wodne z rodziny mewowatych (Laridae), obejmujące około 40 gatunków. Są one blisko spokrewnione z mewami, ale wyróżniają się smuklejszą sylwetką, węższymi skrzydłami i dłuższymi ogonami, które często są rozwidlone.
Rybitwy - najważniejsze informacje
Rybitwy to podrodzina obejmująca gatunki ptaków występujące na całym globie. Najmniej licznie występują one w klimacie tropikalnym. Na siedliska wybierają obszary wodne, zarówno wybrzeża mórz i oceanów, jak i zbiorniki śródlądowe (jeziora, stawy, doliny rzek, bagna itp.). Rybitwy najlepiej czują się w miejscach trudno dostępnych z lądu, położonych z dala od ludzi i drapieżników.
W Polsce występują na terenach nizinnych, m.in. na Roztoczu (rybitwa białowąsa), na Bagnach Biebrzańskich i w Parku Narodowym Ujście Warty (rybitwa białoskrzydła).
Rybitwy. Co to za ptaki?
Rybitwy to ptaki terytorialne gnieżdżące się zarówno pojedynczo, jak i w koloniach składających się z kilku lub kilkudziesięciu par osobników. W jednym siedlisku często znajdują się różne gatunki rybitw, rzadziej mewy.
Rybitwa żywi się niewielkimi zwierzętami. Chętnie spożywa zarówno inne ptaki, jak i ryby, ssaki, skorupiaki, mięczaki, pierścienice i owady.
W jej diecie znajdują się też rośliny. W przeciwieństwie do mewy, rybitwa nie je jednak padliny czy odpadów. Nie lubi pływać, ale jest za to doskonałym lotnikiem. Pokarm zdobywa w trakcie pikowania pionowo w wodę. Rybitwom zdarza się też bierne nurkowanie oraz łapanie owadów w locie.
Rybitwa żyje nawet do 30 lat.
Jak wyglądają rybitwy?
Rybitwy to zwierzęta o dość charakterystycznym wyglądzie. Cechuje je smukłe i wydłużone ciało pokryte w przeważającej części białymi piórami. Ptaki mają dość krótkie nogi niepozwalające na szybkie przemieszczanie się po lądzie. Ich ogony są krótkie, lekko rozwidlone i poprzetykane czarnym upierzeniem. Rybitwy wyróżnia duża głowa z dość długim, prostym i ostro zakończonym dziobem.
Czy rybitwy są pod ochroną?
W Polsce ścisła ochrona dotyczy gatunków takich jak rybitwa krótkodzioba, rybitwa wielkodzioba, rybitwa czubata, rybitwa różowa, rybitwa rzeczna, rybitwa popielata, rybitwa białoczelna, rybitwa białowąsa, rybitwa czarna i rybitwa białoskrzydła. Ich bezpieczeństwu zagrażają m.in.:
- zmiany reżimu hydrologicznego rzek powodujące zmianę częstotliwości i długość zalewów w obszarach bytowania ptaków;
- zasypywanie starorzeczy (deniwelacja powierzchni dolin rzecznych);
- zalesianie nieużytków rolnych w dolinach rzek;
- wzmożenie ruchu turystycznego na plażach nadmorskich, terenach nadrzecznych i jeziornych;
- aktywność drapieżników (takich jak np. wrona siwa, sroka, kruk, lis, norka amerykańska, jenot) niszczących miejsca lęgu;
- zanieczyszczenie wód pestycydami i metalami ciężkimi.
Czy rybitwa to mewa?
Rybitwy i mewy to dwie podrodziny zaliczające się do tej samej rodziny mewowatych (Laridae). Przedstawiciele obu podrodzin różnią się między sobą wyglądem i zachowaniem. Rybitwy są mniej masywne od mew. Mają mniej zaokrąglony kształt głowy, ogona skrzydeł i całego ciała oraz krótsze nogi. Osobniki można rozróżnić również na podstawie wydawanych przez nie dźwięków. Głos mewy przypomina płaczliwe zawodzenie, a rybitwa emituje krótsze, ostrzejsze i bardziej urywane odgłosy.
Czy rybitwy migrują?
Rybitwy zaliczają się do ptaków migrujących. Uznaje się, że rybitwa popielata jest rekordzistką pod względem długości „podróży”. Przemieszczając się pomiędzy lęgowiskiem a zimowiskiem, może pokonać odległość ok. 70-80 tys. km.
Najlepiej rozpoznawalna w Polsce rybitwa rzeczna odlatuje na zimę w kierunku południowym i dociera prawdopodobnie aż do Afryki.