Pekińczyk
Pekińczyk to rasa niewielkich psów uznawana za jedną z najstarszych na świecie. Wywodzi się z terenu Chin, jednak jest znana na całym świecie. Do popularności tych malutkich piesków przyczynił się z pewnością ich majestatyczny i dostojny wygląd. Pekińczyki doskonale sprawdzają się jako towarzysze, bo okazują wierność i lojalność w stosunku do właściciela.
Pekińczyk - najważniejsze informacje
Pekińczyk to rasa wyhodowana na terenie Mandżurii, tj. w północno-wschodniej części Chin. Prawdopodobnie powstała ok. 500 r. p.n.e., aby zdobić dwory cesarskie. Do XIX wieku rasa ta była rozpowszechniona wyłącznie w Chinach. W połowie lat 80., gdy zdobyto Pałac Letni w Pekinie podczas II wojny opiumowej, Brytyjczycy przechwycili cztery suki i jednego psa rasy pekińczyk. Następnie przetransportowali je do Anglii.
Dały one początek europejskim hodowlom, które później spopularyzowały się również w Niemczech i Holandii. W Polsce pekińczyki pojawiły się dopiero na początku XX wieku.
Czy pekińczyk to dobry pies do mieszkania?
Pekińczyk to rasa idealna dla osób, które ze względu na niekorzystne warunki mieszkaniowe nie mogą sobie pozwolić na dużego psa. Nie wymaga tak dużej ilości ruchu, co więksi przedstawiciele gatunku.
Należy jednak pamiętać, że pekińczyk potrzebuje codziennych spacerów, odpowiedniej pielęgnacji i dawki aktywności dostosowanej do jego potrzeb. Pekińczyki cechują się:
- niezależnością i nieufnością wobec nieznajomych;
- wiernością, lojalnością i oddaniem wobec właściciela;
- odwagą i walecznością;
- stosunkowo niską potrzebą aktywności;
- brakiem agresywnych zachowań.
Jak wygląda pies pekińczyk?
Pekińczyki dorastają do wysokości ok. 20 cm i ważą maksymalnie 4-5 kg. Wyglądają na niewielkie psy, jednak ich ciało i kościec sprawiają wrażenie masywnych. Charakteryzuje je dość długa, prosta sierść z grzywą sięgającą do barków.
- Głowa: dość duża w stosunku do reszty ciała, płaska między uszami. Oczy okrągłe, ciemne i błyszczące. Uszy w kształcie sercowatym, osadzone dość wysoko, noszone przy głowie, zwieńczone obfitymi piórami. Zwykle nie sięgają niżej niż do linii rozcięcia pyska.
- Szyja: mocna, twarda i gruba.
- Tułów: wydaje się dość krótki, z wyraźnie zarysowaną talią. Klatka piersiowa szeroka, z dobrze wysklepionymi żebrami.
- Ogon: wysoko osadzony, zwieńczony piórami.
- Kończyny przednie: krótkie i grube. Łapy duże i płaskie, nie okrągłe, czasem delikatnie wykręcone na zewnątrz.
- Kończyny tylne: mocne, umięśnione. Łapy ustawione na wprost.
Na co choruje pekińczyk?
Twarzoczaszka pekińczyków jest mocno spłaszczona, co predysponuje je do zapadania na wiele chorób. Specyficzna budowa głowy może przyczyniać się do trudności z oddychaniem i zaburzeń pracy serca. U pekińczyków spotyka się też wypadanie gałki ocznej, kamienie moczowe i rozszczep podniebienia.
Jak długo żyje pies pekińczyk?
Pekińczyki żyją przeważnie ok. 12-14 lat.