Papryka
Papryka (Capsicum) to rodzaj roślin z rodziny psiankowatych (Solanaceae), obejmujący wiele gatunków, które są powszechnie uprawiane i spożywane na całym świecie. Papryki mogą być słodkie lub pikantne, w zależności od zawartości kapsaicyny. Mają różnorodne kształty, rozmiary i kolory, w tym czerwony, żółty, zielony i pomarańczowy. Są bogate w witaminy A i C oraz antyoksydanty. Papryki są wszechstronne kulinarnie, używane do sałatek, potraw gotowanych, grillowanych i marynowanych. Uprawa papryki wymaga ciepłego klimatu i żyznej, dobrze przepuszczalnej gleby.
Papryka - najważniejsze informacje
Papryka to rodzaj rośliny, który obejmuje około 40 gatunków. Naturalnie występowała ona w Ameryce Południowej – w strefie międzyzwrotnikowej. Natomiast ze względu na walory spożywcze papryka została rozpowszechniona na innych kontynentach.
Ta roślina jest znana także pod nazwą pieprzowiec, gdyż owoce niektórych gatunków są wykorzystywane do produkcji pieprzu.
Papryka ma zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie i branży kosmetycznej.
Jak rosną papryki?
W zależności od gatunku papryka może osiągnąć różne rozmiary – od 20 do nawet 130 cm wysokości. Jej korzeń jest palowy, a pędy sztywne. Ma wzniesiony pokrój i mocne rozgałęzienie.
Owoce tej rośliny są różnej wielkości i mają jajowaty, lekko podłużny kształt. Kwiaty papryki są samopylne i mają formę kielichowatą.
Popularne odmiany papryki
Choć papryka to roślina naturalnie występują w ciepłym klimacie, to możliwa jest jej uprawa gruntowa i szklarniowa w Polsce. Wśród popularnych odmian wymienia się takie jak:
- Belladonna – ma jasne owoce o smacznym miąższu,
- Ożarowska – odpowiednia do uprawy tunelowej, charakteryzuje się soczystymi owocami,
- Sakura – odmiana karłowata, którą można sadzić do donic i skrzyń.
Jak pielęgnować i uprawiać paprykę?
Papryki są narażone na ataki szkodników takich jak nicienie, mszyce,
przędziorki chmielowca czy tarczówki zielone. Zaleca się kontrolę rośliny, aby nie doszło do zmarnienia plonu. Po zaobserwowaniu owadów należy jak najszybciej zlikwidować szkodniki za pomocą preparatów chemicznych lub naturalnych sposobów. Konieczne będzie także usunięcie zaatakowanych pędów.
Uprawa papryki wymaga zapewnienia jej odpowiednich warunków termicznych, gdyż jest to roślina ciepłolubna. W zależności od tego, czy planuje się uprawę gruntową, czy szklarniową, należy wybrać odpowiednią odmianę. Papryka nie lubi mrozów, a najlepiej rozwija się w ciepłym i nasłonecznionym stanowisku. Odpowiednia dla niej gleba powinna mieć neutralny odczyn i zapewniać dobrą przepuszczalność.
Czy każda papryka zawiera kapsaicynę?
Nie. Kapsaicyna jest odpowiedzialna za ostry smak warzywa. Nie ma jej w słodkich odmianach papryki.
Kiedy papryka trafiła do Europy?
Papryka dotarła na Stary Kontynent dzięki podróżom Krzysztofa Kolumba – na przełomie XV i XVI wieku.